Молебен канон към Пресвета Богордица в храм”Св.св. Константин и Елена”, село Момчиловци

dsc 9819  На 8-ми август Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави последованието вечерня с Молебен канон към Пресвета Богородица пред чудотворната икона на Света Богородица "Златна ябълка" в храм „Свв. Константин и Елена”, село Момчиловци, Смолянска духовна околия.Молитвено участие взе Преосвещеният Знеполски епископ Арсений.

С владиката съслужиха: ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, архимандрит Висарион -архиерейки наместник на Смолянска духовна околия, свещеноиконом Любомир Траянов - архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеоиконом Запрян Шиков - секретар на архиерейското наместничество в Смолян, свещеник Николай Рангелов - председател на храм „Свв.Консантин и Елена”, свещеници от околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълниха антифонно духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.  dsc 9964

На светата богослужба присъстваха областният управител на Област Смолян Недялко Славов, кметът на община Смолян Николай Мелемев, кметът на с. Момчиловци Сийка Суркова. Пред чудотворната икона на Божията Майка бяха отправени усърдни молитви и песнопения, а миряните, изпълнили храма се включваха в многократно повторения припев: „Пресвета Богоридице, спаси ни!” Митрополит Николай отличи с офикия ”протойерей” свещеник Николай Рангелов, който 35 години служи в храм „Св. св. Константин и Елена“, полага грижи за храма и  духовния живот на миряните. Негово Високопреосвещенство пожела на протойерей Николай Рангелов да има дълъг живот и усърдие за духовните дела.

dsc 0037 Митрополитът молитства над всички събрали се, като сподели с присъстващите, че въпреки целия материализъм, погълнал света - Светата Православна църквата е жива. Църквата надживява своите недоброжелатели. Като Бог промислено е изпратил благочестиви хора, посветили живота си на Православната вяра, които са съработници Христови. Тези хора сеят словото Божие за вечен живот и спасение върху благодатната почва, която е именно нашият православен и благочестив български народ. Негово Високопреосвещенство пожела пожела спокойна и благословена вечер, приканвайки събралите се хора да продължат с нелеките, но благодатни усилия по пътя на светия Богородичен пост.