На 19 февруари, първия ден от Великия пост, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков, викарий на митрополита, възглави Велико повечерие с първата част на Покайния канон на св. Андрей Критски в катедралния храм "Успение Богородично" в Пазарджик. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, прот. Димитър Христев, свещ. Сидер Димов и свещеници от духовната околия.
Свещенослужителите поред изпълниха текстовете на деветте песни от канона. Всички присъстващи заедно отпяваха припева "Помилуй ме, Боже, помилуй ме!" и с това съучастваха в така дълбокото по смисъл и трогателно по съдъжание молитвено последование, съчинено от архиепископа на Критската църква св. Андрей.
В края на повечерието епископ Яков се обърна към присъстващите: 
"По великата Божия милост поставихме началото на благодатните дни на поста. Започнахме да постим и духовно, и телесно – защото и двата поста са важни – единият подпомага другия. Отслабвайки, тялото помага за издигането на душата към Бога. Поднебесните сили на злобата вече се нахвърлиха върху нас, стремейки се колкото се може повече души да отклонят от Бога. Така и на нас те ще започнат да нашепват: „Няма да можеш да издържиш поста, болен си, ходиш на работа, не се измъчвай...“ и т.н. Когато имаме силна вяра, нищо не може да ни отклони от поста. Това пожелавам на всички вас – да не надаваме слух на нашепванията от нашите врагове, да не допускаме по човешки да се оправдаваме, а твърдо да стоим в Светата Православна вяра, да проявим твърдост в поста и молитвата си, в облагородяването на сърцето си. Така ще се изпълним с любовта, която пребъдва между Лицата на Светата Троица; така ще постигнем и оня мир, който Христос ни завеща“.
Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над боголюбивия народ от Пазарджишка духовна околия и изпроси от името на правоправещия архиерей на Пловдивска епархия прошка от всички.
Владиката благодари на дошлите в късния час на деня за участието в светата служба и призова и в следващите дни да се събираме заедно да просим прошка от Бога, защото където са двама или трима, събрани в името Господне, там е и Сам Господ.
На 19 февруари 2018 г. се навършиха 145 години от обесването на йеродякон Игнатий - Васил Левски. По този повод в катедралния храм "Успение Богородично" в Пазарджик с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, неговият викарий Константийският епископ Яков отслужи панихида в памет на йеродякона. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев и енорийският свещеник Димитър Попов.
След това всички присъствали се отправиха с шествие до паметника на Левски в центъра на града, където на официална церемония беше почетена паметта на Апостола на свободата. Присъстваха областният управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, зам.-областните управители г-н Йордан Кожухаров и г-н Петър Белчев, кметът на община Пазарджик г–н Тодор Попов, политици, общественици и представители на членове на Европейския парламент, Регионалното управление на образованието, Военното окръжие, Съюз на офицерите и сержантите от запаса, Съюз на ветераните от войните и др.
На 19 февруари се навършиха 145 години от обесването на Васил Левски. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, викарий на митрополита, отслужи панихида за приснопаметния Божи раб йеродякон Игнатий. Заупокойното последование се състоя в храм „Успение Богородично” в родния град на Апостола на свободата - Карлово. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Марко Марков, архиерейски наместник на Карловска духовна околия, свещеник Христо Минчев, председател на храм „Успение Богородично”, свещеници от духовната околия и митрополитският дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.