Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски - І част в гр. Пазарджик

 

          dsc00244   На 19 февруари, първия ден от Великия пост, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков, викарий на митрополита, възглави Велико повечерие с първата част на Покайния канон на св. Андрей Критски в катедралния храм "Успение Богородично" в Пазарджик. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, прот. Димитър Христев, свещ. Сидер Димов и свещеници от духовната околия. 

  Свещенослужителите поред изпълниха текстовете на деветте песни от канона. Всички присъстващи заедно отпяваха припева "Помилуй ме, Боже, помилуй ме!" и с това съучастваха в така дълбокото по смисъл и трогателно по съдъжание молитвено последование, съчинено от архиепископа на Критската църква св. Андрей.

  В края на повечерието епископ Яков се обърна към присъстващите: dsc00295

  "По великата Божия милост поставихме началото на благодатните дни на поста. Започнахме да постим и духовно, и телесно – защото и двата поста са важни – единият подпомага другия. Отслабвайки, тялото помага за издигането на душата към Бога. Поднебесните сили на злобата вече се нахвърлиха върху нас, стремейки се колкото се може повече души да отклонят от Бога. Така и на нас те ще започнат да нашепват: „Няма да можеш да издържиш поста, болен си, ходиш на работа, не се измъчвай...“ и т.н. Когато имаме силна вяра, нищо не може да ни отклони от поста. Това пожелавам на всички вас –  да не надаваме слух на нашепванията от нашите врагове, да не допускаме по човешки да се оправдаваме, а твърдо да стоим в Светата Православна вяра, да проявим твърдост в поста и молитвата си, в облагородяването на сърцето си. Така ще се изпълним с любовта, която пребъдва между Лицата на Светата Троица; така ще постигнем и оня мир, който Христос ни завеща“.

  dsc00293Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над боголюбивия народ от Пазарджишка духовна околия и изпроси от името на правоправещия архиерей на Пловдивска епархия прошка от всички.

  Владиката благодари на дошлите в късния час на деня за участието в светата служба и призова и в следващите дни да се събираме заедно да просим прошка от Бога, защото където са двама или трима, събрани в името Господне, там е и Сам Господ.

Панихида за йеродякон Игнатий - Васил Левски в Пазарджик

       dsc00142  На 19 февруари 2018 г. се навършиха 145 години от обесването на йеродякон Игнатий - Васил Левски. По този повод в катедралния храм "Успение Богородично" в Пазарджик с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, неговият викарий Константийският епископ Яков отслужи панихида в памет на йеродякона. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев и енорийският свещеник  Димитър Попов.dsc00145

  След панихидата епископ Яков припомни живота на йеродякон Игнатий, който замени расото, но не се отрече от него. Доказателство за това е и последната воля на дякона да бъде поменаван като Игнатий, а не като Васил.  Слово за Левски произнесе г-жа Цветанка Иванова, председател на Общински комитет "Васил Левски"  в Пазарджик.

dsc00196  След това всички присъствали се отправиха с шествие до паметника на Левски в центъра на града, където на официална церемония беше почетена паметта на Апостола на свободата. Присъстваха областният управител на Пазарджик г-н Стефан Мирев, зам.-областните управители г-н Йордан Кожухаров и г-н Петър Белчев, кметът на община Пазарджик г–н Тодор Попов, политици, общественици и представители на  членове на Европейския парламент, Регионалното управление на образованието, Военното окръжие, Съюз на офицерите и сержантите от запаса, Съюз на ветераните от войните и др.  

  Епископ Яков и свещениците поднесоха цветя и прекланяйки колене, отново се помолиха Бог да прости греховете на Своя раб йеродякон Игнатий и му дарува вечно блаженство в Своето Царство.

  Бог да го прости!

Панихида за йеродякон Игнатий (Васил Левски) в Карлово

 

     dsc 7107  На 19 февруари се навършиха 145 години от обесването на Васил Левски. С  благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, викарий на митрополита,  отслужи панихида за приснопаметния Божи раб йеродякон Игнатий. Заупокойното последование се състоя в храм „Успение Богородично” в родния град на Апостола на свободата - Карлово. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Марко Марков, архиерейски наместник на Карловска духовна околия, свещеник Христо Минчев, председател на храм „Успение Богородично”, свещеници от духовната околия и митрополитският дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

  Да почетат паметта и се помолят за душата на великия българин бяха дошли десетки боголюбиви миряни, сред които кметът на Карлово г-н Емил Кабаиванов, зам.-областният управител на обл. Пловдив г-жа Ивелина Апостолова, зам. -председателят на Общинския съвет г-жа  Анастасия Чолакова, генерал-майор Груди Ангелов, началник на Военната академия "Г. С. Раковски", представители на местната власт, общественици.dsc 7177

  В края на заупокойното последование епископ Арсений произнесе възпоминателно слово за живота и подвига на Васил Левски, в което каза: 

  „Левски полагаше основите на свободна България върху светото Евангелие и кръста. Та нали преди да стане Левски, той беше йеродякон Игнатий,  „много набожен и проникнат с мистичен дух” според Тодор Влайков.  Носеше в сърцето и душата си пламенната Христова вяра и жертвената любов към ближния. Левски завърши живота си като истински християнин – опростен и примирен с Бога. Преди да бъде обесен, той се изповядал и причастил със Светите Христови Тайни като казал, че каквото е правил го е правил за полза на народа и затова моли, ако нещо е съгрешил, прошка от Бога и от народа си."  

  Бог да прости йеродякон Игнатий и да упокои душата му там, където почиват душите на праведниците!  Вечна и блажена да бъде паметта му!