Малко повечерие с Богородичен канон и Акатист III статия в Пазарджик

  На 17 март Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай отслужи Малкото повечерие с канон към Пресвета Богородица с третата част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в град Пазарджик.

Преди началото на богослужбата тържествено бе внесена в храма Чудотворната икона на Божията Майка – „Златна ябълка“, която бе посрещната с камбанен звън и благоговеен трепет от стеклите се боголюбиви християни.

В съслужение с Владиката бяха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов -  ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий”, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Василий Кашоров, свещеноиконом Боян Кочев – архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, свещеници от града и околията, митрополитският протодякон Илиян Александров.

Пред Чудотворния образ на Божията Майка красивите песнопения на Богородичния канон, бяха изпълнени антифонно от Високопреосвещения митрополит Николай с духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев .

В храма, посветен на Божията Майка, Високопреосвещеният митрополит Николай прочете третата статия от Богородичния акатист.

Множество миряни бяха дошли и всички заедно с певците отпяваха припевите: „Радвай се, Невесто Неневестна". Боголюбивите християни с едно сърце отправяха молитви към Богоматер, зовейки: „Пресвета Богородице, спаси ни!“. 

Сред присъстващите бяха: областният управител на Пазарджишка област г-н Трендафил Величков, началникът на Военното окръжие в гр. Пазарджик подп. Петър Петров, кметът на Община Септември г-жа Васка Рачева, началникът на РУО-Пазарджик г-жа Дора Дулчева-Величкова, държавни и общински служители, общественици.

В края на богослужението архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към всички с боговдъхновено слово, в което каза:

„Благодатно утешение преживяваме в тази прекрасна великопостна петъчна вечер, когато сгушили се душите и сърцата в обятията на тоя величествен Дом Божий с благоговение и духовен трепет стоим пред Чудотворния благодатен образ Небесната Царица, на Божията Майка, на Света Богородица и молим да ни спаси“. 

Поклонението пред чудотворната икона на Света Богородица - "Златна ябълка", продължи до късно вечерта в храма.

Снимки

Неделя на Св. Григорий Палама в Пловдив

  На 12 март, Втората Неделя от Великия пост, когато Светата Църква почита паметта на Св. Григорий Палама, архиепископ Солунски, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.

В съслужение с епископа бяха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещ. Евгени Михайлов, йеромонах Дамян, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент г-жа Росица Димова.

Преди началото на св. Литургия Преосвещеният епископ Арсений пострига Красимир Николов от Пловдив за четец на Българската православна църква, а след това го ръкоположи за дякон. „Достоин!“- прозвуча силно и радостно в храма.

Десетки благочестиви християни присъстваха на богослужението, използвайки  благодатното време на Великия пост, за да укрепят своята вяра и смирят духа си, да изпросят в молитва Божията милост и закрила, и съучастват в духовната радост, която дава всекиму светата Литургия. Те изповядаха с едно сърце и душа Символа на вярата, а някои пристъпиха към светите Тайни Христови.

По време на причастния епископ Арсений се обърна към Божия народ с пастирско слово, в което разясни дълбокия смисъл на известната притча за изцеляването на разслабения, и изтъкна подвига на великия подвижник, богослов, йерарх и чудотворец св. Григорий Палама, утвърдил учението на исихазма – благото безмълвие, съпроводено с непрестанна вътрешна молитва.

Накрая Викарният епископ преподаде на всички архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки

Малко повечерие с Богородичен канон и Акатист II статия в Хасково

  На 10 март с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, отслужи Молебен канон към Пресвета Богородица с втората част от Богородичния акатист в катедралния храм „Успение Богородично“ в Хасково. 

Преди началото на богослужбата тържествено бе внесена в храма Чудотворната икона на Божията Майка – „Златна ябълка“, която бе посрещната с камбанен звън и благоговеен трепет от стеклите се боголюбиви християни.

В съслужение с епископа бяха: архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов -  ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий”, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев – архиерейски наместник на Хасковска духовна околия, свещеници от града и околията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Пред Чудотворния образ на Божията Майка красивите песнопения на Богородичния канон, както и  акатиста, бяха изпълнени от духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

В храма, посветен на Божията Майка, Преосвещеният епископ прочете втората статия от Богородичния акатист.

Множество миряни бяха дошли и всички заедно с певците отпяваха припевите: „Радвай се, Невесто неневестна". Боголюбивите християни с едно сърце отправяха молитви към Богоматер, зовейки: „Пресвета Богородице, спаси ни!“.  Сред присъстващите бе и командирът на 31-ви механизиран батальон подп. Светослав Годинов.

В края на богослужението Знеполският епископ Арсений се обърна с вдъхновено слово за значимостта на Божията Майка в спасителната мисия на Христовата църква и преподаде на всички архипастирския благослов и светителски поздрав на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай. 

Поклонението пред чудотворната икона на Света Богородица - "Златна ябълка", в храма продължи до късно вечерта.

Снимки