Последование на Жениха на Велики Понеделник в Пловдив

  На 10 април вечерта, когато се отслужва Утринно богослужение, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив, с което започнаха богослуженията за Страстната седмица.

Последованието се нарича така, защото първото песнопение започва с думите „Се Жених грядет” („Ето, Женихът идва”). Сюжетът на тропара е от Господнята притча за 10-те девици (Мат. 25:1-5). Съучастваха в богослужението: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Виктор Христев, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Всички бяха във великопостно облачение, съответстващо на чувството на скръб и дълбоко покаяние през Страстната седмица. 

Песнопенията, умилително изпяти от митрополит Николай, духовниците и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев, се редуваха с четива за добродетелния Йосиф, продаден от братята си като роб в Египет, и безплодната смоковница, прокълната от Господа и изсъхнала. 

Йосиф се счита за предобраз на Господ Иисус Христос, тъй като и Спасителят, подобно на продадения за 20 сребърника от братята си Йосиф, бил намразен от еднородните Му юдеи, предаден на езичници, измъчван и наказан заради чужди грехове. Изсъхналата смоковница символизира еврейската Синагога, осъдена от Господа заради безплодието си, както ще бъде осъден и всеки човек, лишен от добродетели и духовни плодове.

При запяването на “Чертог Твой вижду...” от светия Олтар бе изнесена иконата с образа на Страдащия Спасител с трънен венец, която след скръбно-тържествена обиколка бе поставена в средата на храма за поклонение.

Високопреосвещеният митрополит Николай, всички духовници и боголюбивите миряни след третото изпяване на светилния “Ето Женихът идва..” се поклониха пред иконата на Жениха.

Снимки

Неделя Вайя в Пловдив

  На големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Aрхиерейската света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

С владиката съслужиха: Преосвещеният Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската света обител и Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - Ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

В този празничен ден храмът се изпълни с миряни, пристъпили прага на дома Господен с върбови клонки в ръце и с много радост, вяра, надежда и любов в душите си.

На богослужението присъстваха също: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му полк. Невяна Митева, бригаден генерал Маргарит Михайлов – командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, архонтът на Пловдивска митрополия г-н Георги Гергов и съпругата му г-жа Вили Гергова, проф. Стоян Денчев - ректор на  Университета по библиотекознание и информационни технологии, държавни и общински служители, общественици.

С едно сърце и уста всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш”.

В края на светата Литургия архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към присъстващите с вдъхновено слово за празника и призова в тази Велика Страстна седмица да бъдем със Спасителя Христос и да изживеем в мир с душите си и любов помежду си Христовото Възкресение.

Пловдивският митрополит Николай честити имения ден на кмета на Пловдив г-н Здравко Димитров, генерал-майор Явор Матеев и бригаден генерал Маргарит Михайлов. Владиката им поднесе в дар дърворезбовани иконостаси с образите на Спасителя Христос и св. Богородица за благословение и в израз на благодарност за тяхната всегдашна отзивчивост и съпричастност към църковното дело.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Пловдивският митрополит Николай прие Негово Превъзходителство посланика на Гърция в България г-н Алексиос Либеропулос

  На 5 април 2023 г. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай прие новия посланик на Република Гърция в България Негово Превъзходителство г-н Алексиос Мариос Либеропулос.

Официалната среща се състоя в приемния салон на Митрополитския дом.

Заедно с владиката високия гост посрещнаха Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим и митрополитският дякон Ангел Ангелов.

Посланикът изрази своето уважение към Българската православна църква, сподели впечатленията си от посещението си в Пловдив и изрази надежда, че взаимоотношенията между двете страни и народи ще останат все така добри.

Негово Високопреосвещенство от своя страна благопожела на Г-н посланика успешна мисия по време на мандата му и поднесе за молитвен спомен и благословение дърворезбована икона триптих с образите на Господ Иисус Христос, Света Троица, Света Богородица и Св. Николай, а също и фотоалбум с ценни български икони.

Негово Превъзходителство посланик Либеропулос пък подари на владиката албум със старинни икони на гръцки зографи в България.

Снимки