Възкресение Христово - Пасха в Пловдив

   Христос Воскресе!

С този радостен възглас Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възвести славното Възкресение Христово, Празникът на празниците.

„Воистину Воскресе!”- възкликна с безмерна радост Божият народ, събрал се пред катедралния храм “Успение Богородично“ в Стария Пловдив.

В нощта на Великден Високопреосвещеният митрополит Николай поздрави всички боголюбиви християни и възглави Пасхалното богослужение в катедралния храм „Успение Богородично“.

В съслужение с Владиката бяха: Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Официални гости на Пасхалното богослужение бяха: вицепремиерът и министър на транспорта г-н Христо Алексиев, министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, министърът на земеделието г-н Явор Гечев, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, ген.-майор Явор Матеев - командир на Съвместното командване на специалните операции, народният представител от 49-то Народно събрание г-н Радомир Чолаков, бившият министър- председател проф. Георги Близнашки, държавни и общински служители, общественици.

Малко преди полунощ митрополит Николай изнесе от светия Олтар и прикани всички богомолци да запалят свещите си и да вземат от Благодатния огън, който бе донесен от Йерусалим по-рано същата вечер от Високопреосвещения Старозагорски митрополит Киприан и посрещнат тържествено от Владиката, духовниците и Божия народ в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“.

На специално приготвена сцена, издигната в двора на храма, Владиката прочете евангелското четиво, което Църквата е отредила да се чете в навечерието на Възкресение Христово, и бе дадено началото на пасхалната утреня.

Архипастирят на Пловдивска епархия възгласи радостната вест за Христовото Възкресение с трикратно: ”Христос Воскресе!”.

Многобройният народ му отговори с пасхалния поздрав: „Воистину Воскресе!“

Небето се озари от празничната заря, ознаменувала Възкресението.

След приключване на Пасхалната Утреня с възгласа „Благословено Царство...” след полунощ започна Пасхалната архиерейска Литургия. По време на която много вярващи пристъпиха към светите тайни, съучаствайки в радостта на Възкресението.

Снимки

Царски часове и Вечерня с изнасянето на Светата Плащаница на Разпети Петък в Пловдив

 Велики Петък е най-скръбният ден, в който възпоменаваме поруганието, страданията, смъртта и погребението на Господ Иисус Христос. Ден, в който всеки християнин в едно с цялото творение съпреживява смъртта и погребението на Богочовека с надеждата да станем съпричастни и на Неговото славно Възкресение за вечен живот.  

На Велики Петък сутринта в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив се извърши за последен път последованието на Царските часове, следвани от Вечерня. Богослужението бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.

С Владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града и митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълниха с благоговение митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и духовенството.

След просителната ектения на Вечернята  при пеенето на стиховната стихира “Егда от древа” свещенослужителите изнесоха от св. Олтар светата Плащаница, изобразяваща погребението на Христос, която бе положена в центъра на храма, подобаващо украсена кувуклия, изобразяваща гроба Господен.

През целия ден стотици миряни, подредени в дълги опашки, преминаха да се поклонят пред Христа – предал Себе си на кръстна смърт, за да изкупи нашите грехове и отвори пред нас пътя към спасение.

С цветя в ръце като на погребение на скъп близък, миряните пристъпваха с молитва към издигнатия гроб на Христовото Тяло, изобразено на плащаницата. След това се навеждаха и преминаваха под издигнатото място, изразявайки своето смирение, скръб и преклонение пред Спасителя и отнасяха цвете в дома си с надеждата за приближаващото Възкресение.

Снимки

Над 130 деца боядисаха великденските яйца в двора на митрополитския храм в Пловдив

   На 13 април, Велики Четвъртък, за 14-а година с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай дворът на митрополитския храм „Св. вмчца Марина” се изпълни с деца, дошли да изпълнят стародавната и обичана традиция - боядисване на великденските яйца.
Инициативата бе организирана от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия съвместно с Българския червен кръст. Повече от 130 деца, които изучават Религия- Православие като свободноизбираем предмет в своите училища, се отзоваха на поканата на Пловдивска митрополия, въпреки че са във Великденска ваканция.
Най-много бяха учениците от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“, ОУ „Кочо Честеменски“, ОУ „Елин Пелин“ и ОУ „Свв. Кирил и Методий“. Да споделят радостта от боядисването на яйцата за Празника на празниците – Великден, бяха дошли и деца от Кризисен център „Княгиня Мария-Луиза", деца в неравностойно положение и такива със специални образователни потребности. Лично архипастирят на Пловдивска епархия посрещна децата в двора на храма "Св. Марина" и заедно казаха молитвата „Отче наш...”.
Владиката се обърна с вдъхновено слово, в което разясни смисъла на древния обичай по боядисването на яйца, и разказа чудото със св. Мария Магдалена и червеното яйце.
Ученици от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“ и „Княгиня Мария-Луиза“ изпълниха кратка програма със стихчета и песнички, с които поздравиха Владиката и присъстващите.
С голям ентусиазъм и искрено удоволствие всички дечица боядисаха общо над 500  великденски яйца. Високопреосвещеният митрополит Николай помогна на малчуганите при боядисването, раздаде на всяко дете лакомства, подаръци и по едно червено яйце с благословението да са здрави и силни, и винаги да носят радост и щастие, както зараждащият се от яйцето нов живот.