Неделя на св. Мироносици в Пловдив

  На 30 април, Трета Неделя след Пасха – на светите Мироносици, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм "Св. вмчца Марина" в Пловдив.
С епископа съслужиха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент Росица Димова.

Да възхвалят светите Мироносици и да съучастват с молитви в благодатта на светата Литургия дойдоха множество благочестиви миряни. Боголюбивият народ носеше и в Третата Неделя след Пасха дълбока, неподправена и силна радост от Христовото Възкресение.

По време на богослужението Преосвещеният епископ Арсений прочете слово за празника, в което говори за житейския подвиг на Мария Магдалина, Мария Яковова, Саломия и други жени-мироносици, чиито имена не знаем, които не изоставили Господ Иисус Христос и по трудните пътища, и в Страстната седмица, и дори на Кръста, за което били удостоени да станат първите свидетели на Възкресението на Спасителя.

Архиереят посочи и силната вяра и смелостта на тайните ученици Йосиф и Никодим, които се разкрили като следовници и ученици на Господа, когато се явили пред Пилат, за да измолят Тялото Христово.

В края на богослужението викарният епископ преподаде светителския архипастирски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай с всепобедния пасхален поздрав „Христос Воскресе!” Епископ Арсений честити празника и отправи поздрав до всички жени-християнки, като им благодари за вярата, надеждата и любовта към Светата Църква.

По инициатива на храмовото духовенство и църковните настоятели на всички жени, присъствали на светата Литургия, бе подарена по една красива роза като израз на признателност за техния собствен житейски подвиг.

Снимки

Томина неделя в Пловдив

  На 23 април, Втора Неделя след Пасха – Томина, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.

С епископа съслужиха: архимандрит Максим, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина” с диригент г-жа Росица Димова.

В последния ден на Светлата седмица многоброен богомолен народ дойде на светата богослужба, още подвластен на чудото на Христовото Възкресение и преизпълнен с неотшумяваща пасхална радост.

В Неделята на апостол Тома, когато Църквата възпява „доброто” неверие, всички с наведени глави изслушаха Евангелското повествование за явяването на Възкръсналия Господ Иисус Христос на апостолите в присъствието и на Тома (Йн. 20:26–29), станал след това един от най-ревностните Христови апостоли с неразрушима вяра в Господа.

По време на причастния Преосвещеният епископ Арсений прочете проповед за днешния празник, в която се спря на неверието и скептицизма на съвременния човек, искащ неопровержими доказателства за Божието битие.

В края на богослужението викарният епископ преподаде светителския архипарстиски благослов на правоправящия архиерей на Пловдивска епархия – Високопреосвещения митрополит Николай.

Епископ Арсений поздрави всички с жизнеутвърждаващия и изпълнен с вътрешна сила и необорима правда поздрав: „Христос Воскресе!”

Снимки

Второ Възкресение в Пловдив

  Пасхалната Вечерня започна с празничен камбанен звън, с който бяха посрещнати Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай и преосвещените архиереи Велички Сионий, Знеполски Арсений и Смолянски Висарион в митрополитския храм "Св. вмчца Марина" в Пловдив.

Митрополит Николай възглави пасхалното богослужение, в което участие взеха духовниците от града, както и, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Празничните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Специални гости на Пасхалната Вечерня бяха Техни Величества цар Симеон II и царица Маргарита.

На богослужбата присъстваха: министърът на здравепазването д-р Асен Меджидиев, министърът на земеделието и горите г-н Явор Гечев, кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му полк. Невяна Митева, командирът на 61-ва Стрямска бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, архонтът г-н Георги Гергов и съпругата му г-жа Вилиана Гергова, архонтът г-н Петър Манджуков, кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов, бившият министър-председател проф. Георги Близнашки, общински и държавни служители, общественици и офицери.

Правоправещият архиерей прочете пред присъстващите боголюбиви миряни Патриаршеското и Синодално  Пасхално послание, в което се казва:

„Христовото Възкресение, в чиято радост живеем днес и чрез което имаме надежда и вяра да наследим живот вечен, е резултат и плод на Божията любов към нас, човеците. Спасителят Господ Иисус Христос  пръв ни възлюби и ни възлюби „докрай“ (Йоан. 13:1), а затова и нашият път към Възкресението и вечния живот в лоното на Отца е път, който не може да бъде извървян без истински жертвената, безкористна любов, която е венецът на християнските добродетели и на християнското съвършенство“.

След изпяването на великия прокимен ”Кой Бог е Велик...” започна четенето на възкресното свето Eвангелие на различни езици. То прозвуча на български, гръцки, немски, френски, английски, църковнославянски и латински език.

Пасхалният поздрав „Христос Воскресе!” - „Воистина Воскресе!” се чуваше от малки и големи навсякъде и в усмихнатите лица на всички се четеше - в съгласие с псаломския стих, че именно „Този ден е Господ сътворил: да се възрадваме и развеселим в Него”.

В края на службата архипастирят на Пловдивска епархия отново честити Великия ден на победата над смъртта. С преизпълнено с Пасхална радост сърце той благопожела на боголюбивите християни благодатта на възкръсналия Господ Иисус Христос, любовта на Бога Отца и общението със Светия Дух да пребъдва с тях вовеки за здраве, благоденствие, мир, благопреуспяване и душевно спасение.

Празникът на празниците завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към богомолния народ с пасхалния поздрав: „Христос Воскресе!” и раздаде на всички по едно червено яйце.

По традиция в двора на митрополитския храм „Св.вмчца Марина”  с празнична програма танцова формация „Балканджии“ поздрави всички богомолци с Христовото Възкресение!

Снимки