Празник на светите равноапостолни Методий и Кирил в Пловдив

 „Учители благи, закриляйте всички, които с любов просвещават и правят по-добри човеците!

Учители пресвещени, наставлявайте и днес славяните, та с духовно прозрение да бъдем чеда на светлината!”

На 11 май, когато Българската православна Църква прославя Светите братя Кирил и Методий, своя патронен празник отбелязват Пловдивската духовна семинария и Пловдивската духовна академия, които носят тяхното свято име.

В празничния ден храмът бе преизпълнен със семинаристи, студенти, учители и миряни, които посрещнаха Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.

Архипастирят на епархията възглави Архиерейската света Литургия.

С Владиката съслужиха: Смолянският епископ Висарион – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел на Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“ в Пловдив, свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Петър Хубенов, свещеноиконом Василий Кашоров, свещеници от града и митрополитският протодякон Илиян Александров

Празничните песнопения бяха изпълнени антифонно от митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев на дясната певница и семинаристи– на лявата.

В края на богослужението Пловдивския митрополит Николай огласи поздравителния адрес от Българския патриарх Неофит към ректора и възпитаниците на духовните школи.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

По същото време Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, възглави Божествена света Литургия в храм „Свв. Кирил и Методий“ в Пловдив. В съслужение с епископа бяха: свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеник Иван Братоев – председател на храма, храмовото духовенство и дякон Атанас Атанасов.

Преди началото на св. Литургия викарният епископ пострига Ганчо Тодоров от Пловдив за четец на БПЦ.

В края на Литургията епископ Арсений произнесе проповед за празника.

Снимки от Архиерейска света Литургия в ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“

Снимки от Архиерейска света Литургия в храм „Свв. Кирил и Методий“

Пренасяне мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец

  На 9 май, когато Светата Църква чества Пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски Чудотворец - Летния Никулден, Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в храма, посветен на великия и дивен Божи угодник в пловдивския квартал „Хр. Смирненски“.   

В съслужение с Владиката бяха: Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев - епархийски съветник, ставрофорен свещеноиконом Георги Тодев – архиерейски наместник на Хасковска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Марко Марков – архиерейски наместник на Карловска духовна околия, ставрофорен свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, свещеноиконом Николай Величков – архиерейски наместник на Ивайловградска духовна околия, свещеник Георги Аврамов – председател на храма, свещеници от града и епархията, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

Множество боголюбиви миряни присъстваха на богослужението, дошли да възнесат молитви към Бога и прославят св. Николай Мирликийски. Сред тях бяха главният ктитор на храма г-н Кирил Василев и народният представител от 49-то Народно събрание г-н Радомир Чолаков.

В храма до украсената икона на св. Николай бе поставена мощехранителница с неговите благодатни и чудотворни мощи, и мнозина се поклониха на светинята с вяра и благоговение.

Архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към всички с боговдъхновено слово, в което припомни житието, добродетелите и чудесата на св. Николай Мирликийски, намирането на светите му мощи и тяхното тържествено посрещане в гр. Бари на 9 май 1087 г.  

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Освещаване на новия храм "Св. Архангели" в Пловдив

   На 6 май, Празникът на светия великомъченик Георги Победоносец, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай освети новопостроения храм „Св. Архангели“ в Старинен Пловдив.

С Владиката съслужиха: Високопреосвещеният Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Величкият епископ Сионий – игумен на Троянската и Бачковската света обител, Викарните епископи Арсений Знеполски и Висарион Смолянски, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев - протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов - ректор на ПДАиС „Свв. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев - епархийски съветник, ставрофорен свещеноиконом Александър Величков от Софийска епархия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеници от града, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

На богослужбата присъстваха: кметът на Пловдив г-н Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет г-н Александър Държиков, кметът на Община Карлово инж. Емил Кабаиванов, архонтът и главен ктитор на храма г-н Георги Гергов със съпругата си г-жа Вили Гергова, архонтът и ктитор г-н Петър Манджуков, г-н Микеле Санторели – ктитор на храмове, проф. Стоян Денчев – ректор на УНИБИТ, главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов – автор на проекта на храма, държавни и общински служители, общественици.

В края на богослужението митрополит Николай се обърна с архипастирско слово, в което изтъкна важното духовно значение на новия храм, построен с вяра, надежда и любов.

Владиката посочи, че с новия градеж се възстановява стария храм  на Джамбаз тепе „Св. Архангели“, който е съществувал в XVI век, но е разрушен през миналото столетие. Заедно с храма бе възстановена и старинната сграда, построена някога от Пловдивската митрополия за епархийско училище.

„Да помолим св. Георги и небесните архангели Михаил, Гавриил и цялото небесно войнство да застанат тук на най-високото място и отново да вдигнат мечовете си в защита на нашия благословен град Пловдив и на неговите добри и мирни жители. Молим вседушевно и усърдно свети великомъченик Георги и светите Архангели Божии да бдят над този град, да го пазят от всякакви злощастия и беди, и както всякога, така и занапред да даруват на жителите му мир, съгласие, благоденствие и душевно спасение“, каза митрополитът.

Негово Високопреосвещенство благодари на всички ктитори, допринесли за строителството и велелепната украса на храма – Величкия епископ Сионий, архонт Георги Гергов, архонт Петър Манджуков, председателя на ГЕРБ г-н Бойко Борисов, арх. Димитър Ахрянов, г-н Борис Калибацев, г-н Георги Самуилов, семейство Даниел и Силвия Капсъзови, г-н Вакрил Запрянов.

След освещаването на храма архиереите, свещениците и гостите се отправиха към новата сградата на Пловдивската митрополия, където Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний извърши освещаването й.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.

Снимки