Архиерейска св. Литургия на Благовещение в с. Црънча

     DSC00992     „Днес е начало на нашето спасение и явяване тайната от вечност:  Синът Божи Син на Дева става и Гавриил благодатта благовествува,затова и ние с него викаме на Богородица: „Радвай се благодатна, Господ е с тебе!“. Така светата Църква възпява на 25-и март всяка година един от 12-те големи Господски и Богородични празници - Св. Благовещение. В този ден своя храмов празник отбеляза едноименния храм в село Црънча, Пазарджишка духовна околия.DSC01069

           С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай бе отслужена архиерейска св. Литургия от Константийския епископ Яков, втори викарий на Пловдивския митрополит. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев и председателят на храма свещ. Иван Зяпков. Молитвено участие в службата взе и свещ. Димитър Попов, председател на храм „Успение Богородично“ в съседното с. Паталеница.

    DSC01129   По време на богослужението храмът се изпълни с много миряни от китното село, разположено в полите на Родопа планина, които дойдоха да се помолят и изпросят помощта и закрилата на Пресвета Богородица. Сред тях бяха и кметът на Община Пазарджик г-н Тодор Попов и кметът на селото г-н Евгени Атанасов.

      В своята проповед епископ Яков разказа за чудното събитие, което възпоменаваме:

„В днешния ден и Небесната, и земната Църква възпяват Божията Майка и ублажават нейната чистота. Днес възпоменаваме радостното за всички събитие, когато Ангел Божий донесъл на Девицата Мария радостната вест за скорошното явяване на отдавна очаквания Спасител. И както Тя посрещна думите на вестителя с послушание, вяра и смирение, така и ние да възпитаваме в себе си тези християнски добродетели, за да можем с чисти сърца да посрещнем след броени дни възкръсналия Спасител“.

    Духовното тържество завърши с многолетствие. По традиция след службата църковните настоятели при храма раздадоха рибен курбан за здраве и благоденствие на жителите на селото.

Архиерейска св. Литургия в Четвърта Неделя от Великия пост в Ракитово

        В  Четвърта Неделя от Великия пост, когато Светата Църква почита паметта на преподобния наш отец Йоан Лествичник, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Константийският епископ Яков – втори викарий на Пловдивския митрополит, отслужи архиерейска св. Литургия в храм "Св. вмчца Неделя" в гр. Ракитово. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, председателят на храма прот. Стоил Лазаров и свещ. Александър Георгиев, председател на храм „Св. пр. Илия“ в с. Дорково. Молитвено участие в службата взе и свещеноиконом Георги Марков, председател на храм „Св. св. Константин и Елена“ - гр. Костандово. 

         Много от жителите на град Ракитово дойдоха в храма, за да посрещнат своя архиерейски наместник за пръв път след епископската му хиротония. С едно сърце те изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва "Отче наш...". Някои от тях пристъпиха към Светото Причастие, след като се бяха подготвили усърдно с пост и молитва и бяха потърсили от Бога прошка за съгрешенията си в Тайнството на изповедта.

     В своята проповед епископ Яков припомни днешното Евангелско четиво. Той обърна внимание на необходимостта от оделотворена вяра, като каза: "Бащата измина дълъг път, преодоля всички пречки и пристъпи към Христос, подтикван от бащина любов. Когато любовта му се съчета с вярата в Бога, той получи желаното – здраве за своето чедо. Да пазим светата си вяра непоколебима и установеното от светата Църква ненарушимо, да обичаме ближния си не само с думи, но и на дело. Чистата вяра, съчетана с добри дела, привлича Божията милост. Още нещо важно ни посочва днешното Евангелско четиво – без пост и молитва не можем да победим бесовете, не можем да се освободим от оковите на греха, които ни омотават. Затова нека пазим според силите си поста и това ще бъде едно от малките стъпала от лествицата на добродетелите, които ще ни изкачат в Небесното Царство“.

     След края на богослужението  епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай на председателя на храма прот. Стоил Лазаров и неговото паство.

     Празникът завърши с многолетствие.

4 Неделя на Великия пост - Aрхиерейска света Литургия

DSC 8862

 

26 март 4 Неделя на Великия пост - преп. Йоан Лествичник

С благословението

на Негово Високопреосвещенство

Пловдивския митрополит Николай,

Знеполският епископ Арсений - викарий на Пловдивския митрополит,

ще отслужи

архиерейска света Литургия от 9:00 часа

в храм „Св. Петка” , град Пловдив