Последование на Жениха на Велики понеделник в Пловдив

dsc 3381    Последната седмица от земния живот на нашия Господ Иисус Христос се нарича „Велика” или „Страстна”, защото е Седмицата на Неговите страдания, мъчения и унижения, на доброволната Му кръстна смърт заради човешкото грехопадение и на Неговото славно Възкресение.

 

      На 10 април, Велики понеделник, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.  С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров. Покайните песнопения изпълни прекрасно митрополитският хор  „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 3390

 

     Много благочестиви християни присъстваха на вечерното последование, пристъпили дверите на храма с  вяра, но и искрено покаяние и скръб в душите си заради наближаващите мъки на Господа. Те чуха пророческите думи на Господа Иисуса Христа за Йерусалим от светото Евангелие (Матей 23: 37-39),  прочетени от епископ Арсений, за които жителите на града останаха глухи :

 

"Иерусалиме, Иерусалиме, който избиваш пророците и с камъни убиваш пратените при тебе! Колко пъти съм искал да събера чедата ти, както кокошка събира пилците си под крилете, и не рачихте!
Ето, оставя се вам домът ви пуст.
Защото, казвам ви: няма да Ме видите отсега нататък, докле не кажете: благословен Идещият в име Господне!"

 

    dsc 3649 При запяването на „Чертог Твой вижду...” от светия Олтар беше изнесена иконата на Страдащия Христос, на която Спасителят е изобразен с трънен венец, и която след траурна обиколка бе поставена в средата на храма за поклонение от духовенството и верния Божи народ.

Последованието на Жениха, което припомня евангелската притча за жениха и разумните и неразумните девици, ни приканва към постоянна духовна бдителност, защото никой не знае кога ще го настигне смъртта и ще се яви на съд. Светата Библия ни казва, че за За Господа е лесно в смъртния ден  да въздаде на човека според делата му" (Иис. Сир. 11:26) и "На човеците е отредено да умрат един път, а след това - съд" (Евр. 9:27).

Последование на Жениха в Пловдив

  dsc 2619      На 9 април, в навечерието на Велики Понеделник, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив, с което започнаха богослуженията за Страстната седмица. Последованието се нарича така, защото първото песнопение започва с думите „Се Жених грядет” („Ето, Женихът идва”).dsc 2686

        "Ето, Женихът идва в полунощ и е блажен онзи слуга, когото Той намери да будува; а недостоен пък е онзи, когото Той намери да дреме."

       С митрополита съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Молитвено участие взе Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, първи викарий на Пловдивския митрополит. Всички бяха с великопостно облачение, съответстващо на дълбокото покаяние през Страстната седмица.

dsc 2886     Покайните песнопения, изпълнени прекрасно и умилително от митрополит Николай и митрополитския хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев, се редуваха с четива за добродетелния Йосиф, продаден от братята си като роб в Египет, и безплодната смоковница, прокълната от Господа и изсъхнала. С траурна тържественост бе изнесена  от светия Олтар иконата на Страдащия Христос.

     В края на последованието митрополит Николай се обърна към присъстващите с думите:

„ Да молим Всеподателя Бога да ни дари с милост и щедрости, да ни укрепи със Своята благодат, та и останалите дни на Светата Страстна неделя да извървим безбедно, угодно Богу и спасително за нас, съучаствайки всякога в благодатните богослужби в благодатния живот на Светата ни Църква.”

Архиерейска св. Литургия на Цветница в Пловдив

dsc 1542     На големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим, наричан още Връбница или Цветница, възкликваме с радост от дъното на душите си: „ Осанна! Благословен идещият в име Господне!”


     На този светъл ден - 9 април, 6 Неделя на Великия пост, Негово Високопреосвещенство  Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска св. Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”.  dsc 1578

    

       С владиката съслужиха  Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов.      

    Песнопенията изпълни ангелогласно митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.  

 

       В този празничен ден храмът се изпълни със стотици миряни, пристъпили прага на Дома Господен с върбови клонки в ръце и с много радост, вяра, надежда и любов в душите си.  Сред тях бяха областният управител г-н Здравко Димитров и бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили”. На Цветница верният Божи народ отрупа с цветя иконите и мощите на св. Лука Симферополски и на св. вмчца Марина, чудотворната икона на Пресвета Богородица, както и много други светини, които озаряват митрополитския храм.

      

dsc 1719    В края на Великото славословие за четец и певец на Българската православна църква бе постриган Васил Гергински, студент в Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Пловдив. С едно сърце и уста всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш”. В края на светата Литургия Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към присъстващите с вдъхновено архипастирско слово, в което говори за сълзите, които пролял нашият Господ Иисус Христос на влизане в Йерусалим.

 

„За какво е плакал Господ в деня на Своето тържествено влизане в Йерусалим?  Той познавал непостоянството на неговите жители. Той знаел непостоянството на тълпата, същата тая тълпа, която днес Го посреща възторжено, а утре реве зловещо, искайки Неговото разпятие. Той Е видял какви ужасни изпитания очакват града по време на нашествието на император Тит.  Предвиждайки ужасите и гибелта на града, Той, гледайки Йерусалим, плакал за него. Но Евангелието ни говори, че и днес Господ плаче за него.dsc 1849

 

      Той плаче за това, че Го огорчаваме. Нерядко се отричаме от Него със своите ужасни постъпки. И днес хиляди неверници се надсмиват над Него. Той плаче за това, че сърцата ни са се вкаменели, че се отклоняваме от истината и жестоко оскърбяваме Този, Който със Своята Божествена кръв изкупи целия човешки род. Когато влизал в Йерусалим, народът постилал дрехите си и размахвал палмови клонки. А децата, понеже са чисти и най-искрени, възклицавали възторжено: „Осанна на Сина Давидов! Благословен Идещият в име Господне!”

 

     Нека отворим дверите на сърцата си, за да посрещнем Господа Иисуса Христа! Да не бъдем късопаметни и безпаметни като древните жители на Йерусалим, които днес викаха „Осанна”, а само след три дни ще реват: „Разпни Го!” Да бъдем верни на Господа Иисуса Христа, да помним праотеческата си вяра, да пазим Светото Православие и оделотворяваме вярата си в живота си. Господ Иисус Христос да влезе в крепостта на нашите души, да заживее в нас със Своята благодат и да ни спаси. Амин.”

 

    dsc 2406   Митрополит Николай честити именния ден на всички присъстващи и подари икона с образа на Божията Майка Света Богородица на двама от тях – г-н Здравко Димитров и ген. Явор Матеев за тяхната всегдашна отзивчивост и съпричастност.

 

       Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитският протодякон Илиян Александров.