Архиерейска св. Литургия и Велик маслосвет в Пловдив

dsc 4825        На Велики Четвъртък, в навечерието на кръстните страдания на Спасителя, е установено Тайнството на светата Евхаристия.  В четвъртия ден на Страстната седмица - 13 април, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, отслужи Вечерня със св. Василиева Литургия в храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

      dsc 4924   По време на богослужението бе приготвено сухото св. Причастие за цялата година,  за да могат вярващите да се причастяват с пречистите Тяло и Кръв Христови в случай на необходимост. На двете особено важни събития, случили се по време на Тайната вечеря – умиването нозете на учениците Си от Спасителя и установяването на Тайнството Евхаристия,  бе посветено  словото на епископ Арсений, в което той каза:

„Бог съди за нас не по това каква работа вършим, а как се трудим и как живеем. Не случайно Господ умил нозете на учениците Си. Той ни Е научил на смирение, на уважение към труда и към труда на другия човек. Той подчертал значимостта на всяка човешка личност, независимо от нейното служебно или социално положение. Действието, извършено от Спасителя на Тайната вечеря, е изпълнено с огромен смисъл. И ако ще следваме примера на Господа, ако с радост и уважение ще възприемаме всеки труд, извършван в човешкото общество, ако ще сме готови да протегнем ръка на този, който извършвайки едно незабележимо и не много „престижно” дело, което въпреки това служи на общото благо, тогава ще се изменят и отношенията в обществото. Всичко, на което ни Е учил Господ, което Е показал със Своя живот, има голямо, непреходно значение. И не само за земния живот, но и за вечността, защото всички наши действия могат или да преобразят душата за царството Божие, или обратното – да я помрачат с грехове и да издигнат преграда между нас и Бога. Научени от мъдростта на днешния ден, нека с уважение да гледаме на всеки труд, който се извършва в обществото, със смирение да се отнасяме към това, към което сме призвани и което правим всички ние.dsc 5060

Възпоминанието на Светата Евхаристия, утвърдена именно на Тайната вечеря, не е обикновено действие на ума, усилие на човешката памет. Това е възпоминание, което се осъществява със силата на Светия Дух. Иначе е невъзможно да си представиш и си спомниш това, което още не е било – Второто и страшно пришествие на Спасителя.  Но у Бога няма време, няма пространство. Със силата на Светия Дух чрез най-светлото Тайнство – Евхаристия, чрез другите Тайнства на светата Църква, ние ставаме не само очевидци, но и съучастници на всичко онова, което Бог в Христа е извършил заради нашето спасение. Вкусвайки Тялото и Кръвта на Спасителя, ние се приобщаваме към Неговия Божествен живот, ставаме наследници и участници в Неговото царство и то не само след гроба, но още тук, на земята.  

Именно Причастието със светите Христови Тайни ни помага да преодоляваме греха, защото с никакво напрежение на волята и ума, никаква концентрация на чувствата, не можем да победим греховното влечение. Дяяволът е по-силен от човека. Но ако се приобщаваме с Тялото и Кръвта на Спасителя, приемайки в себе си  Неговата благодат, Неговата сила, Неговата енергия,  ние ставаме по-силни и от тъмните сили. Въпреки своята човешка немощ и греховност чрез най-светлото Тайнство – Евхаристията, ние сме способни да спасяваме нашите души, защото не със свои усилия придобиваме спасение, а с благодатта Божия.”

       След края на светата богослужба бе отслужен Велик маслосвет.

Преждеосвещена св. Литургия на Велика сряда в Пловдив

dsc 4475    На 12 април, Велика сряда, с благословението на Негово Вископреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений – първи викарий на митрополита, отслужи Преждеосвещена света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив. 

 

    В съслужение с архиерея бяха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

 

  dsc 4604  В третия ден на Страстната седмица, на последната за годината Преждеосвещена св. Литургия,  Евангелското четиво припомня предателството на Юда, което довело до страшната кръстна смърт на нашия Господ Иисус Христос. На предателството бе посветено словото на епископ Арсений по време на Причастния канон, в което викарният епископ каза:

 

"В нашия живот има множество изкушения. Понякога хората са подтиквани към предателство от външни обстоятелства: за едни това е кариерата, за други - парите, за трети - удоволствията, за четвърти – мечтата за по-красив живот. Измяната често разрушава семейството. Ние знаем колко много са сега разводите, осакатените съдби, защото един предал друг - и се е скъсала връзката, разрушило се е единството. Колко много деца, пък и възрастни страдат от предателства! Има предателство на работата, твърде много предателства в политическия живот. Понякога, слушайки изказването на един или друг деец, съзнаваш, че неговите думи са не просто смяна на гледна точка, на позиция, а най-истинско предателство по отношение на приятелите.

 

В наше време мнозина хора считат за възможно да изменят в името на някаква висша целесъобразност, с която най-често се прикрива, разбира се, собственото благо. Отговор на всички тези хора се дава от възпоменанието за днешния ден – възпоменанието за това, което станало с Юда Искариот, предателя на Спасителя.dsc 4660

 

Ние, вярващите хора, трябва да се отнасяме към всичко, което ни се открива в Свещеното Писание, с огромно внимание и сериозност: Словото Божие е истина, която следва да възприемаме, без да се колебаем и съмняваме. Това, което е правда пред лицето на Господа, - това е и правда, а това, което в Божиите очи е зло, - това е  зло. И нашата сила, силата на вярващите хора, се състои в способността да приемаме тази правда и да отричаме това зло. Способността да отличаваме доброто от злото, правдата от лъжата е голяма сила, голяма мъдрост, вследствие на която човек може да се избавя от лошото в своя живот и да достига доброто и прекрасното.

 

Да ни помага Господ да направим всичко, за да избегнем в нашия живот всеки грях, най-вече страшния грях - греха на предателството, чийто символ е предателството на Юда, възпоменавано на Велика сряда. Амин."

 

     dsc 4764За да помним и имаме всякога пред очите си предателството на Юда, Православната църква е отредила всяка сряда да се пости. Постът не е само въздържание от блажна храна, а отдалечаване от злото, от греха и предателството.

Последование на Жениха – трета част в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив

 dsc 4000      На 11 април, във Великия вторник на Страстната седмица, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави третата част на Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”. На този ден Светата Църква възпоминава блудницата, която помазала с миро и измила със сълзите си нозете на Спасителя, и трагичното и ужасяващо решение на юдейския Синедрион да накаже Господа Иисуса Христа със смърт.

 

      Молитвено участие в Последованието взеха Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита,  ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев и свещеноиконом Деян Стоенчев -духовни надзорници при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Клиросните песнопения изпълни митрополитският хор с диригент Георги Радев.dsc 4011

 

       Стотици благочестиви християни изпълниха митрополитския храм в Пловдив, дошли и тази вечер с чувство на покаяние и скръб да съприживеят заедно със своите братя и сестри в Христа последните дни от земния живот на Спасителя. Те съучастваха в богослужението с души и сърца и отправяха искрени молитви към Всеподателя Бога и Неговата милостива Майка Пресвета Богородица. При началото  на “Чертог Твой вижду...” бе изнесена от светия Олтар иконата на Страдащия Христос и поставена за поклонение в центъра на храма. Всички коленичиха и допряха главите си до пода на Божия Дом като израз на почит, скръб и печал към страданията на Спасителя и Изкупителя на човешкия род.

 

      След това започна едно от най-красивите църковни песнопения - „Слава” на св. преп. Касияна, монахиня от ІХ в. Верният Божи народ стана свидетел за пореден път на изключителната певческа дарба на Високопреосвещения митрополит Николай, който, както и митрополитския хор и духовниците, пяха ангелогласно. Прекрасните песнопения сякаш издигнаха сърцата на всички нагоре, а в много очи проблеснаха сълзи.

 

      dsc 4183В края на Последованието митрополит Николай благослови верния Божи народ и призова и в утрешния, и в останалите дни на светата Страстна седмица да бъдем заедно в храма в благодатта на богослуженията.

 

     „ Да следваме Господа Иисуса Христа по пътя към Голгота, да разпнем заедно с Него и себе си – да разпнем страстите и похотите в нас, за да възкръснем за обновен живот” - добави архипастирят на Пловдивска епархия.