На Велики Четвъртък, в навечерието на кръстните страдания на Спасителя, е установено Тайнството на светата Евхаристия. В четвъртия ден на Страстната седмица - 13 април, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, първи викарий на митрополита, отслужи Вечерня със св. Василиева Литургия в храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив. С викарния епископ съслужиха свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
По време на богослужението бе приготвено сухото св. Причастие за цялата година, за да могат вярващите да се причастяват с пречистите Тяло и Кръв Христови в случай на необходимост. На двете особено важни събития, случили се по време на Тайната вечеря – умиването нозете на учениците Си от Спасителя и установяването на Тайнството Евхаристия, бе посветено словото на епископ Арсений, в което той каза:
„Бог съди за нас не по това каква работа вършим, а как се трудим и как живеем. Не случайно Господ умил нозете на учениците Си. Той ни Е научил на смирение, на уважение към труда и към труда на другия човек. Той подчертал значимостта на всяка човешка личност, независимо от нейното служебно или социално положение. Действието, извършено от Спасителя на Тайната вечеря, е изпълнено с огромен смисъл. И ако ще следваме примера на Господа, ако с радост и уважение ще възприемаме всеки труд, извършван в човешкото общество, ако ще сме готови да протегнем ръка на този, който извършвайки едно незабележимо и не много „престижно” дело, което въпреки това служи на общото благо, тогава ще се изменят и отношенията в обществото. Всичко, на което ни Е учил Господ, което Е показал със Своя живот, има голямо, непреходно значение. И не само за земния живот, но и за вечността, защото всички наши действия могат или да преобразят душата за царството Божие, или обратното – да я помрачат с грехове и да издигнат преграда между нас и Бога. Научени от мъдростта на днешния ден, нека с уважение да гледаме на всеки труд, който се извършва в обществото, със смирение да се отнасяме към това, към което сме призвани и което правим всички ние.
Възпоминанието на Светата Евхаристия, утвърдена именно на Тайната вечеря, не е обикновено действие на ума, усилие на човешката памет. Това е възпоминание, което се осъществява със силата на Светия Дух. Иначе е невъзможно да си представиш и си спомниш това, което още не е било – Второто и страшно пришествие на Спасителя. Но у Бога няма време, няма пространство. Със силата на Светия Дух чрез най-светлото Тайнство – Евхаристия, чрез другите Тайнства на светата Църква, ние ставаме не само очевидци, но и съучастници на всичко онова, което Бог в Христа е извършил заради нашето спасение. Вкусвайки Тялото и Кръвта на Спасителя, ние се приобщаваме към Неговия Божествен живот, ставаме наследници и участници в Неговото царство и то не само след гроба, но още тук, на земята.
Именно Причастието със светите Христови Тайни ни помага да преодоляваме греха, защото с никакво напрежение на волята и ума, никаква концентрация на чувствата, не можем да победим греховното влечение. Дяяволът е по-силен от човека. Но ако се приобщаваме с Тялото и Кръвта на Спасителя, приемайки в себе си Неговата благодат, Неговата сила, Неговата енергия, ние ставаме по-силни и от тъмните сили. Въпреки своята човешка немощ и греховност чрез най-светлото Тайнство – Евхаристията, ние сме способни да спасяваме нашите души, защото не със свои усилия придобиваме спасение, а с благодатта Божия.”
След края на светата богослужба бе отслужен Велик маслосвет.
На 12 април, Велика сряда, с благословението на Негово Вископреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений – първи викарий на митрополита, отслужи Преждеосвещена света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.
В третия ден на Страстната седмица, на последната за годината Преждеосвещена св. Литургия, Евангелското четиво припомня предателството на Юда, което довело до страшната кръстна смърт на нашия Господ Иисус Христос. На предателството бе посветено словото на епископ Арсений по време на Причастния канон, в което викарният епископ каза:
За да помним и имаме всякога пред очите си предателството на Юда, Православната църква е отредила всяка сряда да се пости. Постът не е само въздържание от блажна храна, а отдалечаване от злото, от греха и предателството.
На 11 април, във Великия вторник на Страстната седмица, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави третата част на Последованието на Жениха в митрополитския храм „Св. вмчца Марина”. На този ден Светата Църква възпоминава блудницата, която помазала с миро и измила със сълзите си нозете на Спасителя, и трагичното и ужасяващо решение на юдейския Синедрион да накаже Господа Иисуса Христа със смърт.
В края на Последованието митрополит Николай благослови верния Божи народ и призова и в утрешния, и в останалите дни на светата Страстна седмица да бъдем заедно в храма в благодатта на богослуженията.