Празничен концерт по повод Деня на християнското семейство

     dsc03421Празничен концерт организира община Пазарджик на 21 ноември по случай празника Въведение Богородично и Деня на християнското семейство  и младеж. Официален гост на събитието беше Негово Преосвещенство Константийският епископ Яков, втори викарий на Висопреосвещения Пловдивски митрополит Николай и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия.

     След края на богатата програма, включваща изпълнения на хор „Тракийска лира“ и мандолинна формация „Елена Генова“, епископ Яков благодари на организаторите за прекрасния концерт и се обърна към присъстващите със слово за значението на светлия празник Въведение Богородично. Архиереят призова всички да страним от греховността на съвместното съжителство и пазим светостта на домашната църква – семейството, като благопожела топлината в семейните огнища никога да не угасва.

Архиерейска св. Литургия на Въведение Богородично в Калоферската света обител

   dsc 0947На 21 ноември, когато Светата Църква празнува великото Въведение Богородично – въвеждането в храма на 3-годишната Пречиста Богоотроковица, Преблагословената Дева Мария Богородица, Калоферският манастир "Св. Въведение Богородично" посрещна тържествено своя храмов празник. 

   С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави архиерейска св. Литургия  във велелепния храм в манастира. В съслужение с него бяха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при митрополията, ефимерият на манастира протойерей Минчо Минков, свещеник  Димитрий Новаков,  митрополитският протодякон Илиян Александров и митрополитският дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 1174

   Много благочестиви християни изпълниха дворите на манастира, за да почетат големия празник, да се помолят  на Бога и да се поклонят с души и сърца на Пресвета Богородица и двете чудотворни икони с Нейния образ. Те  съучастваха с молитви и истинска духовна радост в благодатта на светата Литургия.  На богослужението присъстваха и сестрите от светата обител и кметът на Калофер г-н Румен Стоянов. По време на Причастния канон Преосвещеният епископ Арсений се обърна към верния Божи народ с вдъхновено слово, в което сподели своята тревога от бездуховността на нашето съвремие и  огромното значение на храма в човешкия живот.

  dsc 1181 „В Божиите храмове душите на вярващите се възпитават. Храмът Божий е училище за благочестие,  Небето на земята, където вярващите души се учат на истините на вярата и на правилата на благочестието.  Затова трябва да отделим голямо внимание на посещението в храма и в частност  - да се обръща внимание на възпитанието на нашите деца. В храма децата получават благодатни сили и подтик за извършване на добри дела. В наше време родителите преди всичко обръщат внимание на светското образование на децата си, като нехаят за тяхното духовно и нравствено възпитание.  Не се грижат да научат децата си правилно да се молят на Бога и да разпознават добро и зло. Затова, макар и да излизат хора светски образовани, духовно те остават несъвършени и непълноценни. Много се говори, че съвременното младо поколение е порочно и покварено. Но защо младите хора са станали такива? Защото те не са посещавали храма и душите им не са се приобщавали към нищо светло и духовно. Те не познават християнското учение, не познават църковните правила и постановления и не ги изпълняват. Ако ги бяха водили от младенческа възраст в храма и ги бяха възпитавали в духа на християнската нравственост, то те не биха станали такива хора.  И виновните за тази поквара и порочност на младото поколение са тези, които не са се грижили за тях, не са ги водили в храма, не са ги възпитавали в страх Божий. Това са преди всичко техните родители.”

  „Душата на детето трябва да се научи да възприема - въпреки целия земен шум и цялата неизкоренима пошлост на всекидневния живот - свещените следи и тайнствените уроци на Всевишния.  Възпитанието на децата се явява за родителите послушание към Бога” – каза още викарният епископ.dsc 1207

  Десетки благочестиви християни, подготвили се старателно с пост, молитва и изповед, пристъпиха  към Светите Тайни Христови.  В края на богослужението епископ Арсений освети и благослови празнично коливо, което бе раздадено на присъстващите. Викарният епископ ги поздрави с празника и преподаде архипастирския благослов на правоправещия архиерей на епархията – Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай  - до игумения Валентина, населниците на светата обител и до всички честни поклонници.

  Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитският протодякон Илиян Александров.

Архиерейска света Литургия и заупокойна молитва в село Динката

      dsc03042На 19 ноември, 9 Неделя след Неделя подир Въздвижение, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Св. Троица“ в пазарджишкото село Динката беше отслужена архиерейска света Литургия, възглавена от Константийския епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха секретарят на околията прот. Боян Кочев, председателят на храма свещ. Димитър Милков и свещ. Ангел Тонов, председател на храм „Св. Богородица“ в с. Калугерово.

  Кметът на селото г-н Альоша Цветанов посрещна владиката пред храма и го приветства с "Добре дошъл". Преди началото на светата Литургия епископ Яков отслужи последованието на петохлебието за здраве и благополучие на жителите на селото.  

    В проповедта си архиереят разтълкува Евангелското четиво за неразумния богаташ, след което обърна към присъстващите боголюбиви миряни с думите:

       „Братя и сестри, човешкият живот е кратък. Днес ни има, утре сме само спомен. Нашите богатства няма да са ни от полза отвъд, там ще ни последват единствено добрите ни дела. Всеки ден виждаме и чуваме за болести, катаклизми, произшествия, които взимат човешки животи. Някой ще попита: „Какво толкова зло сме сторили?“. Аз ще отговоря: едно такова зло, което постоянно правим, е това, че сме допуснали храмовете ни да се повредят. Ние нехаем за това, което нашите деди с труд и молитва са съградили и не мислим как ще го съхраним и предадем на нашите чеда. Друго зло е това, че в дните, когато Светата Православна Църква призовава към покаяние, към изповед, когато нашата Майка ни зове да попостим според силите си, да принесем малка жертва на Бога, ние не чуваме този призив, а угаждаме на плътта, забравяйки душата си. Забравяйки душата си, ние забравяме Бога. Поради това, братя и сестри, заради нашите човешки слабости, заради нашите оправдавания, че не можем да постим, че не можем да се молим, че нямаме време да се сетим дори за Бога, затова и Бог не е в сърцето ни. А когато Бог не е в сърцето на човека, тогава човек изгубва всичко. Защото Той е и началото, и краят на всичко. Нека не слушаме гласа на изкусителя, който ни мами, че нямаме сили да постим, че сме немощни и ще увредим здравето си. Не нашето тяло е слабо, а нашата душа. Нека всеки според силите си принесе плод на покаяние, да прекара поне седмица от живота си в пост, в разговор с Бога в молитва и заставайки пред лицето на Бога в Тайнството на изповедта, с ясно съзнание за собствената си греховност да поиска прошка за греховете си. Защото не някой друг, а самите ние сме виновни за всички катаклизми и катастрофи, защото с греховете си се отдалечихме от Бога“.dsc03100

   Епископ Яков преподаде на всички присъстващи архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

    След това съгласно решението на Светия Синод на БПЦ беше отслужен  трисагий в памет на всички хора, загинали при пътно-транспортни произшествия.