Празнична архиерейска вечерня в Пловдив

  dsc 1795 На 24 ноември, в начерието на празника на св. Климент, архиеп. Охридски Чудотворец, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Знеполският епископ Арсений, викарий митрополита, възглави празнична архиерейска вечерня с петохлебие  в  храм „Св. Климент Охридски” в Пловдив. В съслужение с викарния епископ бяха свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Кирил Дидов, духовен надзорник при Софийска митрополия, свещеноиконом Еленко Йосифов, протойерей Рашко Рашков, председател на храма, свещеници от други пловдивски храмове, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Ангел Ангелов. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 1950

  На богослужението присъстваха много боголюбиви енориаши, които дойдоха в навечерието на храмовия празник, за да се помолят на Всеподателя Бога и почетат паметта на обичания дивен Божи угодник и боговдъхновен просветител на българския народ – св. Климент Охридски.  Децата от Неделното училище при храма, което ръководи протойерей Панталеймон Иванов, се включиха в песнопенията заедно с протодякон Илиян Александров, като изпълниха сугубата ектения. 

   dsc 1992В края на вечерното последование беше осветено петохлебие. Епископ Арсений поздрави всички присъстващи от името на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай с наверечието на празника на равноапостолния светител. Викарният епископ благодари на малките участници в богослужението, които изпяха ектенията, и изрази убеденост,  че те ще станат добри псалти. Като им пожела растнат и крепнат под благодатта и закрилата на св. Климент Охридски, епископ Арсений  поздрави  също верния Божи народ  с предстоящия празник на красивия храм в кв. „Христо Смирненски”. 

Пловдивска митрополия се включи в тържественото отбелязване на 80-годишния юбилей на СУ „Св. Климент Охридски”

     dsc 1566 С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Пловдивската митрополия и ръководството на СУ „Св. Климент Охридски” организираха съвместни празнични прояви по случай 80-та годишнина от основаването на училището. То отваря врати за пръв път за новата учебна 1937-38  г. под името Смесена гимназия.  От 1991 г. с решение на Общинския съвет в Пловдив училището носи името на първоучителя на българския народ св. Климент Охридски, един от светите Седмочисленици, създател на кирилицата и първият епископ, проповядвал Словото Божие на стробългарски език.dsc 1611

    На 23 ноември 57 деца от училището под ръководството на презвитера Ани Паралингова, ръководител на ателие „ Иконопис” към Пловдивска митрополия,  взеха участие в инициативата  „Духовна работилница” - изписването с красивата древна орнаментика на буквите от нашата азбука в чест на  св. Климент Охридски и на 80-годишния юбилей.  Презвитера Ани Парлингова обясни дълбоката символика, която съдържат буквите от старобългарската азбука, украсени със символи като грозде – символ на Господ Иисус Христос и на Светото Причастие,  птиците – символ на вярващите миряни и др. Часът започна с произнасянето на Господнята молитва „Отче наш”. Когато всички бяха готови,  учениците излязоха пред входа на училището и изписаха с украсените от тях букви „80-години „СУ „Св. Климент Охридски”.  Гост на празника беше и председателят на Общинския съвет г-жа Савина Петкова. Директорът г-н Здравко Димитров изрази от името на ръководството на училището своята благодарност към Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай за подкрепата.

   dsc 1702На 24 ноември в храм „Св. Климент Охридски”  беше отслужен молебен за здравето, благополучието, духовното възрастване и преуспяването на всичките 567 ученици от едноименното училище в Пловдив. Протойерей Панталеймон Иванов прочете  акатиста  на  Св. Климент Охридски пред иконата на небеснопросилия наш първоучител. В края на богослужението отец Панталеймон се обърна към христолюбивите деца и ръководството на учебното заведение, които присъстваха, със слово за великото дело на Охридския Чудотворец, неговите чудеса и вечния живот, с който е удостоен от Всеподателя Бога. Всички деца се поклониха на иконата и благодатните мощите на Св. Климент Охридски.

Благотворителен концерт в град Септември за Въведение Богородично

   101 На 22 ноември в гр. Септември се проведе традиционният благотворителен концерт под надслов „Деца помагат на деца“ по случай  големия християнски празник Въведение Богородично и Деня на християнското семейство и младеж. 

  Организатори на концерта бяха храм „Св. свщмчк Харалампий“, НЧ „Отец Паисий 1910 г.“ и Общински театър „Възраждане“ - гр. Септември. Сред гостите на събитието бяха Константийският епископ Яков, архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия, прот. Йордан Василев, прот. Боян Кочев, народният представител г-жа Даниела Малешкова, кметът на община Септември г-н  Марин Рачев, зам.-кметът инж. Явор Митев, председателят на Общинския съвет г-н Кирил Тодорин и общественици. 108

  Концертът започна с благословението на Константийския епископ Яков, който в своето слово напомни основни Божии заповеди - да обичаме Бога и да не вършим на другите това, което на нас не искаме да вършат. Владиката призова да правим добрини и дела на християнска любов. Преди началото на изпълненията епископ Яков връчи грамоти на двама второкласници от Септември - Йордан Митров и Никол Ковачева, носители на награди от конкурса „Въведение Богородично”, организиран от Пловдивска света митрополия.

    Над  2 часа зрителите се наслаждаваха на прекрасните изпълнения на децата от детска градина „Приказно вълшебство”, ученици от СУ „Христо Ботев”, изучаващи религия и от клуб „Християнско изкуство” при ЦПЛР – Детски комплекс, детска градина „Приказни герои”, народната певицата Деси Николова, фолклорни групи за песни и танци и певецът Светослав Стойчев.

  132Събраните средства от концерта бяха предназаначени за 11-годишния Стоян Генчев от Септември. Детето е с тежката диагноза – страда от детска церебрална парализа и се нуждае от постоянни медицински грижи, лечение и рехабилитация. Събраната сума, възлизаща на 3735 лв. бе връчена на бащата на болното момче, който от сърце благодари на всички и пожела да няма болни деца.