Архиерейска св. Литургия в с.Рогош

 

    dsc 0019 На 18 януари Светата Църква прославя св. Атанасий Велики, архиеп. Александрийски. На този голям празник с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Белоградчишкият епископ Поликарп - викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Атанасий ” в близкото до Пловдив с. Рогош. 

dsc 0160

 

В съслужение с викарния епископ бяха ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов - епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев - духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Страхил Рашков - председател на храм ”Св. Атанасий”, храмовото духовенство и йеродякон Вартоломей. Песнопенията изпълниха ученици от Пловдивската духовна семинария "Св.св. Кирил и Методий”.

В храма бяха дошли множество миряни – благочестиви чада на Светата Православна църква.

 dsc 0136 В края на светата Литургия епископ Поликарп се обърна с вдъхновено слово за небеснопросиялия праведник св. Атанасий и за това как православния храм е училище и път към спасението. Архиереят поздрави верния Божи народ с празника и преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.  

 Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от йеродякон Вартоломей.

Архиерейско богослужение

 

 

18 януари, (четвъртък) св. Атанасий Велики и св. Кирил Александрийски

Негово Високопреосвещенство

 Пловдивският митрополит Николай

ще възглави

архиерейска света Литургия от 9:00 часа

 в храм „Св.Атанасий Велики“ в  Асеновград.

 

 

 

 


Молебен по случай 140-та годишнина от освобождението на Пловдив

 

    dsc 1419  На 16 януари Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи благодарствен молебен в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” по случай 140-та годишнина от освобождението на град Пловдив от турско владичество. С владиката съслужиха Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, викарий на Пловдивския митрополит, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия,  свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при митрополията,  много свещеници от града, сред които бяха председателите на всички храмове в Пловдив, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.dsc 1394

  На богослужението присъстваха областният управител на Пловдив г-н Здравко Димитров, неговият заместник г-н Петър Петров,  главният секретар на Областна администрация г-н Борислав Димов, бригаден генерал Явор Матеев, командир на 68-а бригада „Специални сили” и началник на Пловдивския гарнизон, представители на държавността и множество христолюбиви и родолюбиви миряни, дошли да почетат освободителите на града от многовековното чуждо робство и се помолят за душите на падналите в боевете воини.

  Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай прочете молитва, в която благодари на Всеподателя Бога за Неговото неизказано милосърдие и човеколюбие към благочестивия православен български народ. В края на богослужението владиката се обърна към присъстващите със слово, в което каза:

 dsc 1478В този знаменателен ден, когато празнуваме с благодарност към Бога 140 години от освобождението на богоспасяемия град Пловдив, който 514 години беше под турска власт, ние възнасяме молитвите си към Бога с думите на светия псалмопевец, пророк и цар Давид: „ Благославяй, душо моя, Господа и не забравяй ни едно от Неговите благодеяния” (Пс.102:2). Българската православна църква никога не забравя подвига, себежертвата, героизма и християнската любов на всички руски, украински, белоруски, грузински, румънски, финландски, полски и пр. воини и българските опълченци. Българската църква  изгражда в душата и сърцето на своя народ неръкотворния паметник, който никой никога не може да разруши – паметникът на вечната молитвена почит и признателност за всички, които са отдали живота си за вярата, свободата, независимостта, единството на нашето Отечество и на нашия богоспасяем град.

  Да благодарим на Бога за това, че ни е дал свобода, да отправим молитва и изпросим вечен и блажен покой за всички, отдали живота си и положили душите си за вярата и свободата на Отечеството ни, а така също да запази в мир, в благоденствие, в свобода, в независимост богоспасяемия ни град Пловдив и скъпото ни Отечество България. Бог да пази България и нашия благочестив народ ! ” – каза още Негово Високопреосвещенство, който честити празника се помоли Божието благословение да пребъде над богоспасяемия ни град.

  Многолетствие провъзгласи митрополитският протодякон Илиян Александров. 

  На днешния ден преди 140 години Пловдив е освободен от смелия руския капитан Александър Бураго, който влиза в града през нощта на  2-ри  януари /15-ти по нов стил/ начело на разузнавателен отряд от едва 63-а драгуни. Зловещият за всички българи турски военачалник  Сюлейман паша - касапинът на Стара Загора, е разположил оръдия по тепетата със заповед на разсъмване да разрушат и изпепелят целия град заедно с населението му. Драгуните на капитан Бураго се разпръскват в нощта и подкрепени от мъже християни, започват да стрелят и издават на висок глас команди на руски език, което изплашва деморализираните турски войници и те панически побягват. Оръдията са обезвредени само 1 час преди да започнат да сеят смърт в града. На 16 януари в Пловдив влиза генерал-лейтенат Йосиф Гурко с целия си щаб и обявява освобождението му, след което веднага е отслужен молебен. За този подвиг капитан Бураго е награден с орден „Св. Георги” и е  произведен в чин полковник.