Арихиерейска св. Литургия в с. Калугерово

 

      dsc00303На 28 януари, 16 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на Митаря и Фарисея, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в храм „Св. Богородица“ с. Калугерово беше отслужена архиерейска св. Литургия от Константийския епископ Яков, втори викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. В съслужение с него бяха двамата секретари на околията прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, председателят на храма свещ. Ангел Тонов и свещ. Спас Дичев.

  Много жители и гости на селото дойдоха в храма въпреки студеното време, за да измолят от Бога телесно здраве и душевно спасение за себе си и своите близки. Всички заедно изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

  В края на богослужението епископ Яков запозна присъстващите с обръщението на Светия Синод по повод Истанбулската конвенция. След това владиката се обърна към присъстващите със слово върху евангелското четиво – притчата за митаря и фарисея, в което каза:dsc00354

  „Въпреки че с усърдие фарисеят принасял делата си – редовно посещавал храма, постел два пъти в седмицата, ежедневно се молил на Бога - те останали безплодни.  Митарят дори не смеел да влезе в храма – със сърцето си той усещал своята греховност и недостойнство и само молил за прошка. Когато фарисеят го забелязал, не видял вътрешното му страдание, не се смилил над него, а още повече започнал да се превъзнася над него. Но ние знаем как завършва притчата – фарисеят не бил чут от Бога а митарят си отишъл оправдан. Някой ще каже – как така вършещият добро си отиде неоправдан, а вършещият зло намери велика милост пред Бога? Но това се случва и в нашия живот – често ние отиваме в храма, молим се и просим, но когато излезем и видим първия си събрат, нашето сърце започва да го осъжда и злослови. Така се подлагаме на същото осъждане като фарисея – и ние виждаме сламката в окото на ближния, но не и гредата в собственото си и себе си горделиво превъзнасяме, а ближния немилостиво осъждаме.

  Братя и сестри, днешното свето Евангелие ни напомня, че пристъпвайки към благодатните и спасителни дни на Великденските пости, ние трябва да облагородим сърцето си, да го очистим от плевелите и да го изпълним с онази любов, която е „дълготърпелива, пълна с благост“, която „не се превъзнася, не се гордее“, която всичко прощава, „всичко извинява...всичко претърпява“. В днешния ден ви оставям тази любов – нека тя винаги пребъдва във вашите домове, във вашите сърца. Ако някога изпаднете в униние, отчаяние, ако ви налегнат някакви тегоби, тогава отворете химна на любовта на свети ап. Павел и с него ще претърпите всичко. Защото любовта всичко побеждава“.

  Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай  до председателя на храма и всички жители на селото.

  Духовното тържество завърши с многолетствие.

Сбогуване с Мариана Великова

 

   dsc 2432  На 26 януари внезапно ни напусна Мариана Великова, дългогодишен директор на Пловдивската православна телевизия.Опелото се състоя в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” на 27 януари и бе отслужено от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в съслужение с Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп, викарии на Пловдивския митрополит, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

  Храмът бе изпълнен с дълбоко опечалени близки, сродници, приятели, колеги,  служители  на Пловдивска митрополия и колектива на Пловдивската православна телевизия, дошли да се сбогуват с незабравимата Мариана.  dsc 2589

  В  трогателно слово митрополит Николай припомни всеотдайността на Мариана Великова, нейната истинска вяра в Бога и апостолските усилия, които полагаше през годините за  посяване на словото Божие и спасителната Христова вяра.  Архиереят припомни колко малко са хората, които са повярвали преди 8 години, че е възможно да има православна телевизия. Именно Мариана прегръща тази идея с цялата си душа и сърце, за да остане завинаги в историята и на телевизията, и на богохранимата Пловдивска епархия със своята всеотдайност, професионализъм  и огромна любов към хората.  

  Мариана Великова е родена на 21  юли 1959 г. в Пловдив.  През 1982 г.  завършва  българска филология в ПУ „Паисий Хилендарски”. През същата година започва своя професионален път в предаването „За един милиард” по Българската национална телевизия.  От 1982  до 1993 г.  е телевизионен репортер и асистент-режисьор в БНТ. В периода  1997 г.  – 2003 г.  е телевизионен водещ, продуцент, автор и репортер в Пловдивската обществена телевизия „Тракия”. От 2002 г.  до 2005 г. е председател на Сдружение „Медии с човешко лице”.  В периода  2003 г.- 2006 г.   е продуцент и директор на направление „Филмопроизводство” в национална кабелна телевизия  „Евроком- България” с реализирани 19 документални филма. През 2007 – 2008 г. е отговорен редактор в ТВ -7 Пловдив.   От 2008 - 2009  г. е главен редактор на телевизия „Евроком” -България към Международния панаир.

  От  2010 г. до  2018 г Мариана Великова изпълняваше длъжността директор на Пловдивската православна телевизия.

  Беше член на Съюза на българските журналисти.

  Омъжена за Валентин Великов. Има син Велимир.

  Почина на 26 януари 2018 г. на 59 г.

  Бог да я прости!

СКРЪБНА ВЕСТ

       DSC 3491 M. VelikovaСКРЪБНА ВЕСТ

 

 

С дълбоко прискърбие и огромна мъка съобщаваме, че внезапно ни напусна  Мариана Великова, дългогодишен директор на Пловдивската православна телевизия.

 

Опелото ще отслужи Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай на 27 януари , събота, от  12.00 ч. в Митрополитския храм „Св. вмчца Марина” – гр. Пловдив.

 

Бог да я прости! Вечна и блажена да бъде паметта ѝ !