Архиерейска света Литургия за 3 Неделя след Пасха – на св. Мироносици в град Пазарджик

dsc02406На 3-ти май, 3 Неделя след Пасха, когато се отдава почит на Христовите ученици, дошли на гроба в ранното утро на третия ден от погребението Христово, за да помажат с благовония Неговото тяло, в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик беше отслужена архиерейска света Литургия. С благословението на Пловдивския митрополит Николай тя беше възглавена от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита. В съслужение с него бяха прот. Боян Кочев, служащите в храма свещ. Максим Ничев и свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взе монахиня Домника.

Енориашите на храма се събраха в Божия дом да съмолитстват с духовниците и изпросят от Оня, Който обитава в него милост и утеха в трудностите и изпитанията. Всички единомислено изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш...“.

dsc02455По време на причастния беше прочетена проповед върху евангелското четиво на Неделята.

В края на литургията епископ Яков благодари на човеколюбивия Бог, че прояви отново Своята безгранична любов към нас и ни удостои и в този празничен ден със светата Божествена Литургия. Той благодари и на Неговата пречиста Майка – Пресвета Богородица, че винаги пази под своя небесен покров жителите на богоспасаемата ни Пазарджишка духовна околия от всякакви беди и злощастия. Архиереят призова всички ние, изпълнени с радост, с чисти сърца да въздаваме непрестанно слава и да продължим да служим на Победителя на смъртта – възкръсналия Христос Бог и така с непоколебима вяра да вървим и побеждаваме всички поднебесни сили. Владиката благодари и на малкото Христово стадо, което не се разколеба във вярата си и със своето усърдие и своите молитви продължава чрез милостта на нашия Спасител да крепи света и да побеждава всички козни на врага на нашето спасение – дявола. „Каквото и да поискаме в името на нашия Спасител, Той ни го dsc02477дава – завърши епископ Яков. – Трябва само да запазим сърцата си чисти от грях, изпълнени с любов и тогава наистина ще бъдем достойни ученици Христови. Ние ликуваме и се радваме, защото Христос възкръсна и ни даде вечен живот. Живот, който трябва да бъде изпълнен с вяра, надежда и любов. Дерзайте, не бойте се от нищо! С нас е възкръсналият Бог – кой може да бъде против нас? Остава само и ние да сме с Него – тогава ще бъдем победители до край!“.

Накрая владиката преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай над всички присъстващи.

Накрая беше провъзгласено многолетствие, изпято от всички.