5 Неделя на Великия пост - на преп. Мария Египетска. Архиерейска света Литургия в храм "Св. вмчца Неделя" гр. Ракитово

Проповядваш на всички паднали и отчаяни, всечестна, Божието човеколюбие и силата на покаянието: как умива, очиства и просветлява грешната душа, възвежда я горе и изпълва с веселие Божиите Ангели, с които и ние с  тленни уста  зовем: Алилуия!“ (Акатист на преп. Мария Египетска)

dsc08038Велика утеха сочи на своите верни чеда Светата Православна Църква в5 Неделя на Великия постпосвещавайки този ден на преподобната наша майка Мария Египетска и окуражавайки всички със силата на покаяниетоВ истинско духовно тържество се превърна този ден за жителите и гостите на град Ракитово. С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков - викарий на Пловдивския митрополит и архиерейски наместник на Пазарджик, отслужи архиерейска Василиева света Литургия в храма на града „Св. вмчца Неделя“. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев,председателят на храма прот. Стоил Лазаров, председателят на храм „Св. Троица“ гр. Велинград ставрофорен свещеноиконом Антон Добрев, прот. Станимир Минков, служащ в гр. Чепеларе и дякон Николай АнгелчовМолитвено участие в службата взе и свещеноиконом Иван Чалъмов, председател на катедралата на Велинград „Успение Богородично“, чийто смесен хор изпълни и песнопенията на светата богослужба.

dsc08099Храмът се изпълни с боголюбиви християни, дошли да съмолитстват с духовниците и да станат съпричастни на духовната радост от празника. На службата присъства и кметът на Община Ракитово г-н Костадин Холянов.

С благословението на митрополит Николай в края на утренята епископ Яков пострига в първата степен на свещенослужението – за четци на Светата Църква, двамата благоговейни мъже Асен на 40 години и Янко на 43 години от град Велинград. Те прочетоха поред посоченото от архиерея свето Апостолско четиво и облякоха благословените им богослужебни одежди – стихар и орар, символ на нравствената чистота, която трябва да се стреми да достигне в своя живот всеки свещенослужител, а и всеки православен християнин. Двамата нови четци, със запалени свещи в ръка, заеха своето място в службата и с усърдие изпълняваха възложените им дейности.

По време на причастния беше прочетена проповед върху живота и дивния подвиг на преп. Мария Египетска, извървяла пътя на покаянието, извело я от най-дълбоките дебри на греха до най-високите Небесни селения.

dsc08216В края на службата епископ Яков честити празника на енориашите и гостите на храма. Той благопожела на новопостриганите църковнослужители да бъдат достойни Христови ученици, да четат редовно Божието слово и с усърдие да служат на Светата Църква, та така да бъдат пример на всички за добронравен живот. Владиката призова да бъдем твърди във вярата и послушни на Христа, за да можем да издигаме очи към Бога и Той да извърши онова, което по нашите немощи не ни достига в духовното израстване. Архиереят завърши: „Чухме в проповедта каква е силата на искреното покаяние. Това е онзи лек, който Бог е дал на нашата заболяла от греховност душа. Той стои и чука на вратите на нашето сърце. В нас е ключът, от нас зависи дали ще Му отворим. Точно в такива благодатни дни живеем днес, когато спомняме думите на свети Йоан Предтеча: „Покайте се, защото се приближи Царството Небесно!“. Малко нещо се изисква от нас, нека не dsc08286губим времето си, нека не се оправдаваме, защото от човеците може и да скрием нещо, но от Бога нищо не остава скрито. Защото Той знае онова, което се случва в нашия ум и в нашето сърце още преди на дело да извършим греха. Нека издирим тези уж скрити грехове и ги изповядаме, та да се възползваме от дара на Светото Причастие, да може Светият Дух да влезе и в нас, да облогороди нашето сърце и така, очистени, изпълнени с любов към Бога и човеците, да посрещнем светлото Възкресение Христово, да посрещнем победата на смъртта над смъртта, да посрещнем радостта от благата вест, че от днес насетне Царството Божие е отворено за всеки един от нас. Да помним евангелските думи, че то бива грабено от насилници – нека насилим себе си в доброто, да бъдем твърди и упорити в изпълнението на Божиите заповеди, та и ние да достигнем до него“.

dsc08292Накрая епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на председателя на храма и неговото паство.

От името на църковното настоятелство отец Стоил поднесе на владиката ръчно омесена постна пита, изказвайки своята и на енориашите при храма благодарност и синовна признателност към Високопреосвещения митрополит и неговия викарий.

От името на общинското ръководство и жителите на Община Ракитово кметът поднесе лично на архиерея прекрасен букет с цветя, изказвайки своята благодарност за всегдашната му подкрепа и съпричастност с радостите и проблемите на Общината. От своя страна владиката му благопожела достойно да води хората, които Бог е поверил на неговите плещи, по пътя на вярата и благоденствието.

Празникът завърши с многолетствие, изпято от всички присъстващи.