Малко повечерие с целия Акатист на Пресвета Богородица в катедрален храм "Успение Богородично" гр. Пазарджик

Възпявайки твоето раждане, Богородице, всички те хвалим като одушевен храм, защото Господ, Който държи всичко в ръката Си, като се всели в твоята утроба, освети, прослави и научи всички да ти викат: Радвай се!“

dsc07975С тези думи на последния икос от Акатиста на Пресвета Богородица химнографът, а с него и целият православен свят, възпяват непоборимата Застъпница на човешкия род – света Богородица. Боговдъхновените слова всяка година събират в Божия дом боголюбивите християни в петък на Петата седмица от Великия пост, когато Светата Православна Църква е отредила да бъде отслужено Малко повечерие, по време на което се чете и целият Акатист на Божията Майка.

dsc07995В този празничен ден с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай в катедрален храм „Успение Богородично“ гр. Пазарджик последованието беше отслужено от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджик. С архиерея съслужиха двамата секретари на Пазарджишка духовна околия прот. Стефан Йорданов и прот. Боян Кочев, енорийските свещеници в храма свещ. Максим Ничев и свещ. Спас Дичев и дякон Николай Ангелчов.

Верният Божи народ отново застана пред чудотворния образ на Божията Майка и с хвалебни песнопения възпя нейната непосрамваща закрилаИзпълнените с dsc08013благодарност сърца викаха Радвай се, Невесто неневестна!“ през всички части на Акатиста, които епископ Яков прочете пред иконата на Владичицата на света. По традиция след акатиста епископ Яков благослови принесените хлябове, измолвайки от Бога милост и благодат за принеслите ги и техните сродници.

В края на повечерието владиката целуна светите икони и се обърна към народа със слово за величието на Божията Майка, благодарейки на Бога и на Нея, че гледат снизходително към жителите и гостите на Пазарджишка духовна околия, които винаги се намират под благодатния Покров на светата Дева. Той призова всяка своя нужда да възложим на Нея и така никога няма да останем посрамени, като не забравяме да й благодарим за духовната и телесна подкрепа, която тя ежеминутно ни изпраща от Небесата.

Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над присъстващите, след което всички се поклониха на иконите с благоговение и благодарност.