Велико повечерие с първа част от канона на св. Андрей Критски в град Пазарджик

dsc06357В първия ден от Великия пост с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков - викарий на митрополита, възглави Великото повечерие с първата част от Покайния канон на св. Андрей Критски в катедрален храм "Успение Богородично", гр. Пазарджик. С архиерея съслужиха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, служащите в катедралата свещ. Максим Ничев, свещ. Спас Дичев и свещ. Любомир Чавдаров, свещ. Димитър Милков, председател на храм "Света Троица" в с. Динката и дякон Николай Ангелчов.

Свещенослужителите се редуваха и изпълняваха песните от канона. Верният Божи народ, събрал се в храма, отпяваше с едно сърце и една уста припева "Помилуй ме, Боже, помилуй ме!" и с това съмолитстваше в умилителното последование, съчинено от архиепископа на Критската църква свети Андрей.

dsc06377В края на повечерието епископ Яков се обърна към присъстващите и каза: "Свети Андрей Критски със своите молитви ни призова днес да се съберем в храма, та да се откъснем от житейските грижи и насочим душевните си сили към Небесата. Намираме се в благодатните дни на покаянието, когато Господ милва грешниците като нас, които викаме към Него: “Помилуй ме, Боже, помилуй ме!“. От нас се иска само да се взрем в сърцата си и издирим всяка нечистота, намираща се в него и с разкаяние да ги очистим. А гледайки в душите си, ние не намираме там грях, който да не сме сторили. Евангелието говори, че в последните времена баща ще застане срещу син, майка срещу дъщеря, когато нравственото падение ще ни обхване от всякъде. Когато се огледаме около нас, нима не виждаме, че натам вървим? Нима не виждаме как нашите деца все повече се отдалечават от семейството, че когато отидат в чужбина не се интересуват от родителите си, а от това, да имат повече пари? И вината затова е наша – колко майки и бащи изричат думите: „Бягайте в чужбина, там е по-добре“ и така загубихме децата си. Ето, че дори сега има стратегии как да възпитаваме децата си, стратегии, които още повече ще отчуждят детето от неговите родители. Когато родителите видят, че детето им се е засилило към dsc06396пропаст, нима нямат право да го спрат? На нашите деди не им беше нужно да се пишат рамки, по които да възпитават децата си. Защо? Защото Христос беше в сърцата им, в живота им. Те се учеха от това, което им бяха предали техните деди и прадеди. Те слушаха Евангелието, чуваха на какво ги учи и така отглеждаха децата си. Нека и ние слушаме Божия глас и наученото от нашите предци."

Епископ Яков преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай над боголюбивия народ от Пазарджишка духовна околия и изпроси от името на правоправещия архиерей на Пловдивска епархия прошка от всички.