Архиерейска света Литургия в 11 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на св. Праотци в град Септември

dsc02959Само ден, след като отслужи опелото на новопреставения д-р Марио Шкодров на 16 декември – когато Марио трябваше да отбележи своя 27-и рожден ден, в 11 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на св. Праотци, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Константийският епископ Яков отслужи заупокойна архиерейска света Литургия в храм „Св. свщмчк Харалампий“, гр. Септември. В съслужение с него бяха секретарят на Пазарджишка духовна околия прот. Боян Кочев, председателят на храма прот. Йордан Василев и дякон Николай Ангелчов. Молитвено участие в службата взе енорийският свещеник в храма отец Николай Генев.

От ранно утро боголюбивите християни дойдоха в храма и с нетърпение очакваха своя архиерейски наместник епископ Яков. Богомолците вземаха дейно участие в светата богослужба, отпявайки литургийните песнопения и изричайки с едно сърце и уста молитвите и Символа на нашата вяра. Всички съмолитстваха с духовниците за упокоение душата на техния млад съгражданин. На службата присъства и кметът на Община Септември г-н Марин Рачев.

dsc03085Преди началото на светата Литургия епископ Яков отслужи последованието на Петохлебието. По време на причастния беше прочетена проповед върху неделното литургийно свето евангелско четиво.

Много боголюбиви християни увенчаха своя постнически подвиг със светите Тайни, като се причастиха със светите Тяло и Кръв Христови, след като бяха облекли на себе си подобаващата сватбена дреха на покаянието.

След службата епископ Яков отслужи молебен за децата и младежите на град Септември, като измоли от Бога да им дарува крепко здраве, напредък във вярата и познанието на Истината за свое спасение и полза на светата Църква и на нашето Отечество.

dsc03118     Накрая архиереят преподаде архипастирския благослов на Пловдивския митрополит Николай на председателя на храма, на кмета и жителите на град Септември и завърши: „В тези дни град Септември се раздели с двама свои млади съграждани – Марио и Димитър. За мнозина тази раздяла е необяснима, но християните знаем, че Бог за всекиго иска най-доброто. Вчера десетки хора от близо и далеч засвидетелстваха, че техният другар Марио е имал чисто сърце, изпълнено с вяра, любов и добродетели. И ето че днес, когато той трябваше да празнува своя рожден ден на земята, той го посрещна на небесата, а ние от тук отправихме своите молитви за него, така щото Бог да го приеме в Своята ангелска небесна Църква. Да не скърбим прекомерно, да имаме твърда вяра във всеблагия Божи помисъл. Да изпълним сърцата си с любовта, която Марио раздаваше на всички. Израз на тази любов бяха и всички ония хора, които вчера дойдоха от цяла България да изпратят своя приятел и се помолят за него. Нека Раждащият се Христос да се роди и в нашите сърца и ги изпълни с вяра, надежда и любов. Нека и света Богородица, нашата непосрамваща надежда и застъпница, да се моли непрестанно за всички нас – за тези, които оставаме и за онези, които са си заминали от тук, щото Господ да проявява милостта си и към нас, и към тях. Нека Бог винаги преизобилно да излива над нас Своята благодат и дара на Светия Дух – мъдрост, знание, добри дела, облагородено сърце. Нека тези християнски добродетели през целия си живот се стремим да уъвършенстваме, та когато дойде и нашият час даdsc03135 си отидем от този свят, да бъдем приети в райските селения. Пожелавам ви през тези празнични дни на Рождеството да осмислим нашата цел в живота, да осмислим дали достатъчно полагаме душата си за ближния, дали вярата ни е толкова силна, дали делата ни свидетелстват това. И ако открием останала някаква нечистота, имаме все още време да се разкаем за това, да отидем в Божия дом и изповядаме стореното. Така ще се удостоим и ние да седнем и вечеряме с нашия Господ“.

От името на младежите на града две момичета подариха на епископа саксия със живо цвете и му благодариха за архипастирските молитви и наставления.

От свое име и от името на жителите на Общината кметът г-н Рачев поднесе на владиката прекрасен букет с цветя като му благодари, че е с хората не само в радост, но и в тежки и трудни дни.