Благодарствен молебен и Велико повечерие с Покайния канон на св. Андрей Критски – IV част в гр. Пловдив

dsc 8975На 22 февруари Негово Вископреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави Велико повечерие с Великия покаен канон на св. Андрей Критски в пловдивския храм „Св. Николай Чудотворец”. С владиката съслужиха Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, викарий на митрополита, свещеник Георги Аврамов, председател на храма, и митрополитският протодякон Илиян Александров. Молитвено участие взеха Преосвещеният Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на митрополита и ректор на Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий”, много предстоятели на храмове и духовници от града. Песнопенията изпълниха митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и сборен състав от пловдивските църковни хорове с диригент Дорис Хофман. dsc 8887

Преди началото на вечерното последование Негово Високопреосвещенство митрополит Николай се обърна към присъстващите с думи за земетресението, което предната нощ разтърси Пловдив и околностите му.

dsc 9614 „Бог допусна тежко изпитание да изживеят жителите на богоспасяемия ни град и богохранимата ни епархия, но на смърт не ни предаде. Да въздадем преди всичко хвала и благодарност на Бога, че въпреки силния земен трус, няма жертви, няма ранени и няма щети. Бог ни показа своята милост” – каза митрополит Николай и прочете словото на св. Йоан Златоуст,  произнесено през 403 г. след силното земетресение в Константинопол, когато светителят е бил Константинополски патриарх.  В него се говори за  човеколюбието на Господа, „Който разклаща града, но утвърждава душата, Който разлюлява основите и заздравява помислите и Който чрез мимолетния страх изправя пътищата ни и очиства съвестта".

След това Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай коленичил прочете благодарствена молитва след земетресение. Заедно със своя архипастир в благоговение застина и верният Божи народ.

Покайните слова от канона на св. Андрей Критски отново развълнуваха и изпълниха с  покаяние душите на всички присъстващи.  След края на вечерното последование владиката благослови народа и благопожела Бог винаги да ни закриля със Своята благодат.