Света Василиева литургия за Обрезание Господне и Васильовден в град Пазарджик

dsc05372 Със св. Василиева Литургия в катедралния храм „Св. Успение Богородично” бе посрещната Новата година в Пазарджик, отслужена с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай от Константийския епископ Яков, викарий на митрополита и архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия. С владиката съслужиха секретарят на архиерейско наместничество прот. Боян Кочев и свещ. Любомир Чавдаров.

От ранно утро храмът се изпълни с богомолци, които се поздравяваха за началото на 2018-та година от Рождението на нашия Спасител и си пожелаваха телесно и духовно здраве. Те всички съмолитстваха с духовниците по време на светата служба и отпяваха молитвените песнопения.dsc05438

През време на Причастния канон беше прочетена проповед за живота и подвизите на свети Василий Велики. В края на богослужението епископ Яков честити настъпилите празнични дни на дошлите да положат Бога в началото на годината с присъствието си на светата Литургия.  Викарният епископ  благопожела на всички здраве, радост, мир в света и в сърцата ни, твърдост и непоколебимост във вярата и търпение в скърбите. Архиереят каза още: „Свети Василий е велик и непоколебим стълб на Църквата – той запази православното учение, помогна за победата над ересите, възпита и остави верни Божии работници. Той ни завеща да бъдем и ние покорни на Църквата не само с думите си, но и с делата си, като сам съхрани и предаде на нас нейните истини. Нека по неговия пример никога не отстъпваме от нея, да пазим истинната вяра, за да я предадем и ние на следващите след нас. Оставайки верни чада на Светата Православна Църква, пазейки догмите и спазвайки каноните й ще бъдем спокойни, че никога няма да отпаднем от благодатта на Светия Дух“.

dsc05445Изпълнявайки своя синовен дълг, владиката преподаде архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай на жителите на Пазарджик и Пазарджишка духовна околия.

След  края на светата Литургия беше отслужен и благодарствен молебен за началото на новата година. Всички присъстващи с едно сърце благодариха на Всеподателя Бога за Неговите благодеяния през изминалата година и изпросиха Неговата помощ през настъпващата.

С радостни сърца всички заедно изпяха възгласеното многолетствие.