Богослужебна прослава на св. Йоан Рилски в Пловдив

dsc 2198 Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска св. Литургия в храм „Св. Йоан Рилски” в Пловдив на 19 октомври, когато Църквата,  нашият боголюбив народ и целият православен свят почитат и празнуват небеснопросиялия преподобен и богоносен наш отец св. Йоан Рилски Чудотворец.

В светата Литургия съслужиха Преосвещените епископи Знеполски Арсений и Белоградчишки Поликарп, викарии на митрополита, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Добромир Костов, епархийски духовен надзорник, свещеноиконом Деян Стоенчев, духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Кристиян Садаков, председател на храм “Св. Йоан Рилски”, храмовото духовенство, свещеноиконом Васил Кашоров, свещеници от други пловдивски храмове, митрополитският протодякон Илиян Александров, дякон Ангел Ангелов и йеродякон Вартоломей. Песнопенията изпълни митрополитският хор “Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

dsc 2253   В благодатта на значимия и велик празник стотици боголюбиви миряни изпълниха до краен предел красивия храм в пловдивския квартал Кършияка.  Сред тях бе и кметът на район „Северен”  инж. Ральо Ралев. На прага на храма 95-годишният свещеник Димо Лемберов с обич помазваше всеки новодошъл. С голяма духовна радост, почит и благоговение верният Божи народ изповяда Символа на вярата, с едно сърце и уста каза Господнята молитва „Отче наш...” и отправи усилни молитви към Всеподателя Бога и скъпия на всеки православен българин св. Йоан Рилски. Прекрасните песнопения на хора и духовенството усилиха чувството за духовно тържество.

Мнозина пристъпиха към Светите Тайни Христови. В края на богослужението Негово Високопреосвещенство митрополит Николай се обърна към всички с вдъхновено слово:

"В днешния ден за прослава на светия преподобен и богоносен наш отец Йоан Рилски Чудотворец ние, българските православни християни, сме призовани към искрена благодарност към Бога за Божието благоволение, за благодатта на Божия спасителен промисъл към цялото човечество, но и към нашето Отечество, към православния български народ.  Да възкликнем с благодарност към Всеподателя Бога: „Слава Тебе, Боже, Благодетелю наш, вовеки!” - за това, че Бог не е изоставил нашия изстрадал народ да живее в мрака на невежеството, а е запалил върху небосвода на българската святост ярки светила.  „И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе” (Йоан 1:5) – е казано в светото Евангелие. Именно светлината на вярата, светлината на Божествената истина, която Господ Иисус Христос даде на човечеството за вечен живот и спасение, тая светлина Бог благоволи да озари и нашия народ, за да не живее в смъртната сянка на безбожието.

„И ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни ” (Иоан 8:32). Тази е истината,  която ни направи свободни, която победи робството и която е възприелdsc 2393 от млада възраст с душата и сърцето си всебългарският закрилник, всебългарският светилник, нетленното българско кандило – светият преподобен и богогоносен наш отец Йоан Рилски Чудотворец.”

Митрополит Николай ръзтълкува смисъла на днешното литургийно Евангелие – блаженствата от спасителното Божие слово и обещанието Господне за радост и веселие. Той припомни житието на св. Йоан Рилски, неговите огромни усилия  при изкачването по  духовната стълба и оскъдния, труден живот  в  пустинята. Митрополит Николай говори също за значението на болестите и несполуките, допускани за наше вразумление и спасение, и неправилното разбиране на някои, отишли в храма да попросят здраве, пари или късмет в учението, а не да потърсят блаженство.

Блаженството е радост духовна, неописуема с думи, която, убеден съм, всички вие сте вкусили в благодатта на богослуженията. Но когато човек се отдалечи от Божията благодат и допусне злото да превземе голяма територия от душата му, човек става гневлив, изнервен, мнителен към всеки и към всичко, изпитващ страх и ужас. Борбата между доброто и злото се води на арената на нашите сърца.”

dsc 2635  Високопреосвещеният митрополит Николай поздрави и всички медици с Деня на българския лекар и съобщи с радост, че неговото духовно чедо – доц. д-р Николай Янев, е номиран от Българския лекарски съюз за Лекар на годината.  Владиката благодари за присъствието и за отзивчивостта на кмета на район „Северен” инж. Ралев, след което благопожела на всички  мир, здраве и душевно спасение по молитвите на дивния Божи угодник, предстоящ пред Божия престол – св. Йоан Рилски Чудотворец.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитският протодякон Илиян Александров и йеродякон Вартоломей.