Празник на светите Пловдивски мъченици

dsc 9485       На 20 август Светата Църква  прославя паметта  на светите 38 мъченици Пловдивски и пострадалите с тях свети мъченици Севериан, Мемнон и Дионисий Станимашки.  dsc 9633

С благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай Преосвещеният Знеполски епископ Арсений, първи викарий на митрополита, възглави архиерейска св. Литургия в храм „Св. св. Константин и Елена” в Старинния град в Пловдив.  Храмът е построен на лобното място, на което светите страстотерпци били безпощадно изтезавани заради спасителната Христова вяра и екзекутирани през 304 г.

С архиерея в светата Литургия съслужиха ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев, протосингел при Пловдивска митрополия, протойерей Петър Хубенов, председател на храм „Св. св. Константин и Елена”, храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитският дякон Ангел Ангелов и дякон Илия Христев. Песнопенията изпълниха митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и празничният певец при храма Тянко Николов.

dsc 9882  В края на Великото славословие за четец и певец на църквата ни бе постриган Анжело Данаилов, студент в Православната духовна академия „Св. св. Кирил и Методий” – гр. Пловдив. По време на Причастния канон Преосвещеният епископ Арсений се обърна с архипастирско слово към всички, в което говори за мъченичеството в древността и огромната сила и благодат, която дава вярата, припомняйки подвига на светите Христови мъченици. Владиката продължи своята проповед с думи за нашите собствени страхове и псевдоценностите на съвременния свят.

В края на богослужението епископ Арсений преподаде на всички присъстващи архипастирския  благослов на Високопроеосвещения Пловдивски митрополит Николай. dsc 9999