Неделя Православна

На 5 март тази година е Първата Неделя на Великия пост - Неделя Православна, в която Светата Църква е установила всяка година да се чества победата на Православието не само над иконоборческата ерес, но и над всички други ереси.

На този ден се изнасят за поклонение чудотворни икони и свети мощи.

След светата Литургия се изпълнява определен чин, който съдържа молитва за обръщане към православната вяра на всички отстъпници и заблудени и за утвърждаване в православната вяра на всички верни чеда на Светата Църква.

В Неделя Православна Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще възглави Божествена Василиева света Литургия в митрополитския храм „Св.вмчца Марина” в гр. Пловдив от 9:00 часа.

Съгласно  традицията на установения през 842 г. от император Михаил ­III празник – Тържество на Православието, в храма ще бъдат изнесени за всеобщо поклонение чудотворни икони и свети мощи, съхраняващи се в Пловдивска епархия.

След архиерейското богослужение ще има тържествено литийно шествие, което ще мине около храма начело със светините.