Архиерейско богослужение за Пренасяне честните мощи на св. Александър Невски

На 30 август светата Православна църква отбелязва пренасянето на честните мощи на св. Александър Невски. По този повод с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай , Знеполският епископ Арсений – викарий на Пловдивския митрополит , възглави св. Литургия в пловдивския храм „Св. св. Кирил и Методий”, който има втори престол, посветен на св. Александър Невски.

С архиерея съслужиха свещеноиконом Тодор Хаджиев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, свещеник Иван Братоев- председател на храма и свещеници от града. Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.

В края на богослужението епископ Арсений преподаде архипастирския благослов на Негово Високопреосвещенство Пловдиския митрополит Николай и каза : „ Като фундамент за своя   живот , за благото на светата Църква , за   благото на Отечеството св. благоверен княз Ал.Невски избрал камъка на вярата Христова. Камъкът   на вярата във   всепобеждаващата   Божия сила - именно върху този камък на вярата той устроил не само своето семейство , своя   живот , своя   град Новгород , където   князувал от 16-годишна възраст , но и устроил цялата Руска   империя , която Бог поверил на   неговите грижи. И нещо повече: той заменил княжеското достойнство със схима”.

dsc 3354