Децата на Пловдивска епархия по пътя към Христа

Пета учебна година започна Неделното училище при храм „Св. Николай Чудотворец“ в Смолян

На 16 октомври 2016 г. след края на св. Литургия, в храм „Св. Николай Чудотворец“ в Смолян бе открита петата поред учебна година на неделното училище. Енорийският свещеник Васил Маджаров, който е ръководител на занятията, отслужи празничен водосвет с участието  на църковния хор с диригент Радка Чакърова.  Събитието уважиха гости и приятели от Младежкия православен център  „Чисти сърца“ и неделното училище към храм „Св. Неделя“ в Смолян.

В обръщението си към децата отец Васил припомни притчата на Иисус Христос за сеяча и семето. Всички слушаха, затаили дъх, и разбираха, че семето покълва и дава плод само в благодатна почва, т.е. само в сърце, което може да чуе Божия зов, да го последва и да Му бъде верен цял живот.   Ако семето /Божието слово/ падне край пътя, върху камък или между тръни, не хваща корен, човек отстъпва на изкушението и обвързан от житейски грижи, от мечти за богатство и наслади, не му остава време за вярата, семето не дава плод.

„Вие, деца, дошли в неделното училище, пазете семето в добро и чисто сърце още от малки, заръча им отец Васил.  Бъдете кротки и търпеливи, станете носители на Божието слово и вие сами го    разпространявайте. Радвайте се, че сте тук и имате духовна закрила.“

За радост всичките 8 деца от първия випуск, които са вече средношколци в математическата и езиковата гимназия, остават да посещават занятията на Неделното училище. Те ще помагат на по-малките и новоприетите.  Децата в училището са от 6 до 15-годишни, но работят заедно и се разбират.  Заниманията съчетават вероучение и практически упражнения за развитие на различните дарования, които имат различните деца  – пеене, рисуване и писане.  В програмата на неделното училище са включени поклоннически пътувания и доброволческа дейност. На обществото ни са нужни вярващи, честни, трудолюбиви и талантливи хора!

Всички деца веднага след откриването бяха почерпени с лакомства. Те получиха подарък църковно календарче за 2017 г., издание на Пловдивска митрополия. Материалите за учебната година са осигурени от църковното настоятелство.